Vyznavači průzračných moků z modrého i jiných druhů ovoce, pro něž jsou pálenky všelékem a někdy jim dokonce podráždí jejich játra a ledviny, přišli v sobotu na Salaš potěšit své jazýčky 321 vzorky destilátů, z nichž 20 procent tvořily pálenky od salašských pěstitelů ovocných plodů.

Křišťálově průzračné pálenky posuzovalo v prvním kole v hotelu skanzen Modrá padesát degustátorů, mezi nimiž byly tři ženy. Ty ochutnávaly a bodovaly sladké alkoholické nápoje ochucené ovocem, kořením nebo bylinkami. „Protože košty destilátů nejsou pouze pánskou záležitostí, už sedmým rokem u nás degustují likéry ženy. Ony mají na ty sladké kořalky citlivější chuť," prozradil Pavel Trubačík, jeden z pořádajícího Klubu přátel slivovice Salaš.
Do finálového klání se z prvního a následně pak z finálového kola dostalo pouze deset slivovic ze švestek a durancií, z nichž hodnotitelé vybrali šampiona. Tím se stala slivovice Vojtěcha Juráka z Nedakonic, který měl v sobotním podvečeru právo zazvonit si na velký zvon a kromě něj a diplomu si domů odnést zlatou salašskou trnečku. Stříbrná trnečka zamířila k Antonu Sjekelovi do Kudlovic a bronzová ke Zdeňku Buráňovi do Ostrožské Lhoty. Ze Salašanů měl nejlepší trnkovici Karel Mareček.