Největší a nejsrdečnější setkání příslušníků obou národům je na bílo-karpatském vrcholu tradicí už víc jak 170 let.

„Javořinské slavnosti představují symbol společné historie a kultury Čechů, Moravanů a Slováků,“ sdělil tiskový mluvčí akce Lubomír Miklánek.

Oslavy, které se letos uskuteční o poslední červencové neděli v přírodním areálu Holubyho chaty, vypuknou už v 9 hodin dopoledne položením kytice k památníku přátelství, který od roku 1990 symbolizuje česko-slovenskou vazbu.

Následovat bude v 10.30 hodin slavnostní zahájení na Velkém pódiu, kterého se zúčastní také hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Soutěž v pojídání chili papriček s podtitulem O hradišťskou plechovou hubu. Vítězka Radka Rizničová z Tupes.
Tupesanka slupla chili papričky a vyhrála titul O hradišťskou plechovou hubu

V rámci tamních slavností se mohou návštěvníci těšit na bohatý kulturní program, který nabídne ty nejlepší soubory a skupiny z pohraničních regionu. Ty společně vytvoří mozaiku plnou folkloru, kvalitní muziky a krásných krojů. Chybět nebude ani tradiční jarmark.

„Jako obvykle bude zabezpečená bezplatná doprava prostřednictvím autobusů z obou stran hranice,“ doplnil mluvčí Lubomír Miklánek.

Samotným slavnostem bude předcházet sobotní setkání českých a slovenských cykloturistů. Sportovní akce s názvem Javorina tour se bude konat v sobotu 27. července od 14 hodin, pro účastníky bude připravená malá odměna v podobě piva a odznaku, který ponese symbol přátelství sousedních národů. 

Ilustrační foto
Hledá se nejlepší babička v kraji. Dámy, přihlásíte se?