„Lidé těchto států mají díky bohaté historii k sobě blízko. Tak tomu bylo, je a bude. Žádný úřední šiml, ani pas v cestovním, několikrát převlečeném kabátě na tom nic nezmění. Kvalitní vztahy vznikaly dlouhá staletí a věřím, že to tak i přetrvá,“ řekl v hloučku svých českých přátel dvaašedesátiletý Ján Braňo z Trenčína.

Pořadatelé tradiční akce si pochvalovali nejen vysokou účast, ale i kvalitní programovou náplň oslav. „Přicestovala řada hostů z politického života obou států a program byl neskutečně nabitý. Na pódiu se sešly dechové hudby, folklorní soubory, z Uherského Hradiště přijel například i studentský Svatý Pluk pod vedením Honzy Gajdošíka,“ upřesnil Jaroslav Mikulík, ředitel Domu kultury v Uherském Brodě, jeden ze spolupořadatelů akce. Vystoupení pozitivně hodnotil i „otec Pluka“, jak uměleckému vedoucímu hradišťského sboru jeho známí přezdívají.

„Mimo tradiční repertoár sestavený z coververzí rockových evergreenů jsme si pro tuto příležitost připravili i českou lidovou písničku Juliána. Atmosféra byla vynikající, myslím, že se naše vystoupení lidem líbilo,“ podotkl Gajdošík. Javořinská slavnost znamenala mimo jiné pokrok ve vztazích mezi Kunovicemi a Starou Turou. „Uzavřeli jsme oficiální partnerskou smlouvu mezi oběma městy, která umožní vzájemné kulturně-společenské aktivity, ale i zapojení se do mezinárodních projektů Evropské unie,“ vyjmenoval Jiří Vařecha, starosta Kunovic, hlavní výhody partnerství.

Slovenští zástupci pořadatelských obcí se připojili ke svým českým kolegům v myšlence udržení tradice společného setkávání na moravsko-slovenském pomezí. „Slavnosti na Javořině jsou vyvrcholením česko-slovenské vzájemnosti. Jsou symbolem společné historie a kultury. Ti, kdo organizují slavnosti na Javořině, mají jeden společný cíl – nadstandardní vztahy a všestranné zvyšování kvality života lidí na obou stranách hranice. Tito lidé si zaslouží obdiv, pomoc a podporu,“ uvedl Ján Mikláš, mluvčí Městského úřadu Stará Turá.

 

ZDE>SI TAKÉ PŘEČTETE DALŠÍ AKTUÁLNÍ ZPRÁVY ZLETNÍ FILMOVÉ ŠKOLY

Chcete reagovat na uvedený článek? Pište nám e-mailem na adresu:oleg.kapinus@denik.cz