Přestože při nich bude moci být v kostelích a bazilikách pouze deset procent lidí z jejich celkové kapacity, na některých místech ve Zlínském kraji to velký problém nebude. Jako například v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě na Uherskohradišťsku.

„Velehrad je vyjimečné místo. Bazilika je velká, naštěstí nemusíme tolik omezovat počet věřících na mších a bohoslužbách. Když lidé telefonují a zajímají se, zda bude místo, tak jim říkáme že mohou přijít. Spoléháme se hlavně na to, že jsou rozumní a dokáží si to rozvrhnout,“ uvedl farář Josef Čunek.

Podle něj zdejší farníci i lidé z okolí již vědí, kdy a kdo na kterou mši chodí. „Takže v době velikonočního třídení máme jen jednu mši navíc a to v neděli v 17. hodin,“ připomněl velehradský farář.

Sv. Hostýn: Po naplnění zamkneme

Kde také neočekávají zklamané farníky, kteří se nedostanou na velikonoční bohoslužby do kostela, je poutní místo Sv. Hostýn na Kroměřížsku. V bazilice  Nanebevzetí Panny Marie počítají s tím, že vzhledem k vzdálenosti od větších měst, jich nebude velké množství.

„Stále u nás platí to, že lidé když přišli a přijdou, tak po naplnění kapacity se kostel zamkne a mše probíhají za zamčenými dveřmi. Máme ještě dvě kaple, které jsou nazvučeny, zde lidé mohou být, když jich bude hodně,“ vysvětlil duchovní správce a rektor baziliky Josef Stuchlý.

Podle něj je kvůli pandemii režim nastaven tak, aby zde nemuseli počet lidí museli regulovat.

„Hostýn je také znám i tím, že již zhruba patnáct let přenášíme bohoslužby on-line, 24 hodin denně. K dispozici je i jejich záznam, který si mohou lidé pustit,“ připomněl Josef Stuchlý.

Bohoslužby navíc

Kde mají na velikonoční třídení již plně obsazeno, je v poutním chrámu Narození P. Marie ve zlínské místní části Štípa.

„Máme více farníků a stále přichází další lidé, například ze Zlína. A protože jsme poutní místo, tak bohužel na velikonoční svátky se místa u nás musí rezervovat,“ vysvětlil duchovní správce farnosti ve Štípě František Sedláček s tím, že lidé proto v tyto dny musí mít místenku.

„Přidali jsme bohoslužby navíc, ale v tom svatém třídenní již ne,“ přiblížil. Pro ty, kteří by si přesto bohoslužby nechtěli nechat ujít, je i zde připraven on-line přenos.

Na lístky se zřejmě na velikonoční bohoslužby a mše dostanou lidé i v obci Zašová na Vsetínsku.

„Podle omezení, která nám vláda nařídila, nám vychází, že zde budeme mít přespočet lidí. Proto si myslíme, že se lidé domluví a vystřídají se nebo zkusíme mít lístky. Přijde asi hodně lidí i z Valašského Meziříčí, odkud také volají a ptají se na místa. Proto chceme lidem vyhovět a na Velikonoce bohoslužby přidáme,“ uvedl duchovní správce farnosti Zašová Jiří Polášek.

Bohoslužbu navíc budou mít i v kostele svatého Jakuba Staršího ve Vlčnově na Slovácku.

„V neděli míváme dvě bohoslužby, aby se lidé mohli rozdělit, o bílé sobotě bude bohoslužba navíc ve 20. hodin, kdy celý den bude také modlitba u Božího hrobu,“ připomněl vlčnovský farář Hubert Jan Wójcik. I zde mohou zájemci sledovat přenos z kostela on-line.