Co do počtu ročníků byla polešovická výstava vín o Velikonoční neděli nejstarší na Slovácku. O třetí dubnové neděli se už po třiasedmdesáté honosila přívlastkem Velikonoční, a to nejvýznamnější a nejprestižnější událostí kalendária východní Moravy.

„Polešovice se právem staly součástí rodinného stříbra Zlínského kraje. Jejich nejstarší Velikonoční výstava vín byla do roku 2019 pořádána bez přerušení, a to dvaasedmdesátkrát. V následujících dvou letech (2020 a 2021) je zhatila covidová pandemie,“ řekl smutně Zbyněk Vaďura.

Teprve o letošní Neděli velikonoční mohli polešovičtí zahrádkáři a vinaři pokračovat třiasedmdesátým ročníkem Velikonoční výstavy vín.

Není proto divu, že polešovická sokolovna praskala o Velikonoční neděli už od devíti dopoledních hodin ve švech. Milovníci vinných moků mohli ochutnat 543 vzorků vín, z toho 394 bílých odrůd, 122 červených a sedmadvacet růžových odrůd.

Velikonoční bohoslužba v neděli 17. dubna dopoledne v Bílovicích
Bílovice: po bohoslužbě si věřící pochutnávali na pečených beráncích

Raritou výstavy byly tři vzorky ročníku 2015 od pěstitele Kosovo Wine, z Kosova a dva vzorky vína z Libanonu, a to růžového vína ročníku 2019 a vzorkem Směs červená ročníku 2017, od pěstitele Barky.

Na výstavě se prezentovalo 179 vystavovatelů z pětadvaceti obcí jižní a východní Moravy a dvou ze zahraničí. Šampiona výstavy přisoudili degustátoři pozdnímu sběru Ryzlinku rýnského, ročníku 2017, z polešovického Vinařství Vaďura.

Vítězství v kategorii červených vín přiřkli degustátoři Vinum Moravicum z Bzence za Cabernet Sauvignon, a to za výběr z hroznů ročníku 2018. Cenu starosty Polešovic Michala Zapletala za nejlepší kolekci vín převzal Zbyněk Vaďura pro Vinařství Vaďura.

„Radost máme z vítězného Ryzlinku rýnského, který byl poctěn titulem šampion. Pro nás má ale největší vážnost ocenění za kolekci vín. To je důkaz toho, že vinař umí udělat několik kvalitních vín, ne pouze jedno, zatímco ta ostatní vystavovaná vína jsou hodnocena degustátory průměrně nebo podprůměrně,“ líčilo své zkušenosti polešovické vinařské duo Jaroslav a Zbyněk Vaďurovi.

„Milovníci vína se mohou těšit na pátý ročník Otevřených sklepů ve Vinařské ulici v Polešovicích. Otevřeno bude 15 sklepů větších i menších vinařů. Nachystáno bude bohaté občerstvení a k dobré náladě budou hrát cimbálové muziky,“ lákal první muž Polešovic Michal Zapletal širokou veřejnost na květnovou vinařskou akci, a to jménem městy Polešovice, tamního folklorního sdružení, vinařů a ženského sboru Drmolice.

Pozval také všechny příznivce folkloru a dobrého polešovického vína na 13. ročník Vinařských slavností v Polešovicích, kde budou vyhlášeni vítězové soutěže TOP Víno Slovácka 2022.

„Akce se uskuteční v sobotu 20. srpna v multifunkčním zařízení areálu školního hřiště ZŠ Polešovice,“ zve starosta městysu širokou veřejnost na srpnové Vinařské slavnosti v Polešovicích.