Pro správu hradu i HB Collegium byly Velikonoce na Buchlově krásnou příležitostí, jak oslovit a pozvat širokou veřejnost na akci, která jí ukázala krásné velikonoční tradice, výrobky šikovných rukou lidových tvůrců a tvůrkyň, ale také prohlídkovou trasu chladivými zdmi sedmnácti místnostmi oživenými jarními květinami a doplněny tradičními velikonočními kraslicemi.   

O Božím hodu velikonočním, ale i den nato, vládlo krásné slunečné a teplé počasí, které na starobylý Buchlov přilákalo stovky lidí z Česka i ze zahraničí. Ve výstavních prostorech věže Andělky stloukaly Tetky z Ježova tradičním způsobem máslo z domácí smetany a mazaly jím voňavý chleba, o nějž byl ze strany návštěvníků velký zájem.

„Chleba mažeme máslem na hradě ustloukaným, žádným roztíratelným pomazánkový tukem, jakým je rama, vlastní sestra másla nebo flora, které podle jejich výrobců pomáhají udržovat srdce zdravé,“ rozhlašovaly ježovské ženy. Ty si při stloukání másla a jeho mazání na chleba vesele prozpěvovaly.

Dominik Feri
Poslance Feriho zbili v Boršicích dva muži. Prý ze sebe dělal velkou celebritu

Celá řada dětí, žen i mužů si na nádvoří před hradní baštou zkoušela, jak je třeba kroutit vrbové proutí, než z něj vznikne pomlázka, krajově žila, pamihoda nebo tatar k pomlazení děvčat a žen o Pondělí velikonočním.

Raritou byla kousek od hromady vrbového proutí metrová pomlázka, kterou z ocelové drátu o průměru 0,4 cm upletl hradišťský umělecký kovář Václav Hubáček.

„Letos už ji viděli návštěvníci staroměstského předvelikonočního jarmarku, ale premiéru měla na jarmarcích už loni. Dnes ale není pomlázka k prodeji, protože ji má na svoji obranu zamluvenu jedna z žen,“ řekl s úsměvem mistr černého řemesla, který přímo v areálu hradu vytvářel i prodával svá dílka.

V hradní vinárně, kde lidé koštovali vinný mok, hrála v neděli k poslechu cimbálová muzika Oskoruša z Hradiště, v pondělí kyjovská cimbálová muzika Hudci. O Pondělí velikonočním se v Tanečním sále hradu představila ukázkami historických tanců skupina Porta Temporis z Napajedel.

Návštěvníci mohli na hradě obdivovat spřádání ovčí vlny na kolovrátku, zdobení kraslic nejrůznějšími technikami nebo paličkování vzdušných krajek popovickou Lenkou Kunčarovou Dítkovou. Ta se pochlubila nově vydanou knížkou pro děti s názvem Smím se zeptat, pampeliško? Před západní baštou hradu si přišli na své při zdobení kraslic různými technikami holčičky i chlapci.

Osm dvojic ministrantů v krojích s lampami v rukou, drželo v sobotu 20. dubna od 9 do 17 hodin v kostele svatých Filipa a Jakuba v Dolním Němčí hlídku u symbolického hrobu Ježíše Krista. Jednu ze dvojic tvořili také Filip Kelíšek a Jakub Kolář.
Boží hrob hlídalo v Dolním Němčí 16 krojovaných ministrantů