„Vedle expozic a programu, speciálně připraveného pro Velikonoce, jsme zpřístupnili i prohlídkové trasy uvnitř hradu. Pro normální provoz se však hrad otevře až o dubnových víkendech,“ prozradila zástupkyně kastelána Marcela Šedová.

Kromě stánků a folklorních vystoupení souborů Stodolánek a Děcka z Buchlovic čekala na návštěvníky v hradním sklepení výstava krojů. „Expozici jsem navrhovala tak, aby ukazovala kroje jako součást života na vesnici našich předků,“ uvedla autorka prezentace, etnografka Markéta Mikulčíková.

Zájem o expozici krojů potvrzovali na základě reakcí návštěvníků i sami pořadatelé. „Lidé vnímají výstavu velmi pozitivně. Na rozdíl od hodů a folklorních festivalů zde mají čas si prohlédnout veškeré detaily,“ poznamenala členka HB Collegia Petra Karasová, která doplnila, že expozici často navštěvovaly celé rodiny.

Další připravená výstava představila na 530 vzorů kraslic. V dílničce si každý mohl vajíčko vyzdobit sám a na dalším místě ukazovali své umění ženy při výrobě kraslic či paličkování krajek pro kroje.

Velký zájem budily i živé ovečky a možnost si pod odborným vedením uplést vlastní žilu.. „Zatím jsme teprve v půlce, ale moc se nám líbily vystavené kraslice a možnost podívat se do prostor hradu, které jsou běžně nepřístupné,“ pochvalovala si Klára Tomancová. Akci, která v předstihu zahájila sezonu, podpořila poprvé i Nadace Děti – kultura– sport. Členové HB Collegia a správa hradu už začali s přípravou na dětský den, který bude koncem května.