V jejích rukou se po celý rok rodí půvabné kraslice popovické květinkové, reliéfní, valašské, ostrožskolhotské, zelové, vyškrabované a okrajově i děrované.

„Ačkoliv ve volném čase, tedy po návratu ze zaměstnání, zdobím kraslice nejrůznějšími technikami skoro celý rok, nejpilněji mám od Vánoc do Velikonoc. Ale tak je tomu asi u každé malérečky, která zdobí kraslice starodávnými technikami," říká Marie Hrobařová, mistryně lidové umělecké výroby, od loňska nositelka značky Tradiční výrobek Slovácka. Podotkne, že pro tvorbu kraslic, kterou uchovává tradice našich předků a obohacuje je o novodobou historii platí tak trochu jiný kalendář než je ten běžný.

Než se její kraslice zaskví v plné kráse, trvá to dost dlouho a o náročnosti postupu netřeba ani mluvit. Trpělivost, smysl pro detail a pevnou ruku, bez kterých by velikonoční kraslice nebylo možné vytvořit, si paní Hrobařová osvojila v někdejším Ústředí lidové umělecké výroby (ÚLUV) v Uherském Hradišti, když před čtyřiatřiceti lety hledala po mateřské dovolené zaměstnání. „Další zkušenosti jsem načerpala u paní Lagové v Ostrožské Nové Vsi, a to v kurzu tvorby zelových kraslic. Vyškrabované kraslice mě zase naučila před osmadvaceti lety dělat paní Sekaninová v Topolné," svěřuje se malérečka, která se postupnými kroky a nesmírnou trpělivostí propracovala k perfektnosti různých technik.

Když má malérečka plnou proložku dobře vysušených vaječných skořápek – výfuků, zasedne za malý stoleček, na němž hoří kahánek neboli „světélko", nad nímž na dvou lžících rozpouští včelí vosk, parafin či mastné voskové křídy. To podle toho, jakou technikou vaječné skořápky zdobí.

Nahřátý vosk nebo mastné křídy nanáší špendlíkem či ocelovou trubičkou (stužkou) na bílý nebo žlutý podklad vaječného výdunku. Základem motivu je geometrický ornament. A čím je složitější, tím jsou voskové čárky tenčí.

„Taje malování kraslic si nenechávám pro sebe, ale zasvěcuji do nich lidi na jarmarcích i při jiných příležitostech. A to nejen v naší republice, ale také v zahraničí," spíše konstatuje, než se chlubí kostelanská malérečka.