„Ve Veletinách nakonec nebude stát žádná čistička, a to hlavně z ekonomických důvodů. Připojení je totiž mnohem úspornější než financovat novou čističku. Veletiny jsou navíc už částečně odkanalizované, kdy z devadesáti procent vlastní odpadní řády SVK,“ sdělil starosta Veletin Tomáš Trtek.

Napojovací projekt všech tří obcí čeká zatím na schválení na Zlínském kraji. Jakmile se tak stane, mají se začít připravovat projektové dokumentace.

„Nejpozději počítáme s jeho vybudováním někdy do roku 2020,“ upřesnil starosta Drslavic Rostislav Mihel.

Stavební práce by se navíc neměly dotknout žádné z domácností. S cenami za stočné to nicméně může být jinak. Ačkoliv ani Rostislav Mihel či Tomáš Trtek nechtěli ceny do budoucna předjímat, starosta Hradčovic Jan Popelka se obává, že může přijít zdražení.

„V současnosti se u nás řeší odkanalizování žumpami, jímkami či vlastními čističkami. Logicky, pokud někdo kvůli vybudování kanalizace zruší vlastní odkanalizování, bude nově platit stočné,“ dodal.

Výhoda napojení všech tří obcí na ČOV v Uherském Brodě tak spočívá v tom, že se má údajně jednat o mnohem šetrnější způsob vypouštění odpadů pro přírodu a životní prostředí.