Zajásalo i šest kněží tamního jezuitského řádu, protože zástupcem Ježíše Krista na Zemi a nástupcem svatého Petra se stal jezuita, který si zvolil jméno František.

„Všichni příslušníci velehradské jezuitské komunity mají nesmírnou radost z toho, že volba papeže proběhla tak rychle, a že jím byl zvolen jezuita. Kardinálové, kteří si ho v konkláve zvolili, považovali kardinála Bergoglia za nejschopnějšího po odstoupivším papeži Benediktovi XVI.," uvedl velehradský farář a superior tamní jezuitské komunity Petr Přádka. Svěřil se také, že za brzké zvolení nové hlavy katolické církve se modlili nejen kněží v jezuitské komunitě, ale i velehradští věřící.

„Že byl papežem zvolen jezuita, je pro nás, příslušníky tohoto řádu, velkým zadostiučiněním. V situaci, kdy se stal papežem, však přebírá na sebe úkol pečovat o celou církev," naznačil páter Přádka.

Ten potvrdil, že ráno po úspěšné volbě papeže byla v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě celebrována mše svatá, jako poděkování za zvolení nového papeže. V průběhu bohoslužby zaznělo latinské slavnostní hymnum Te Deum a na jejím konci pak papežská hymna. „Bylo by pro nás potěšitelné, kdyby nově zvolený papež navštívil u příležitosti 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu Velehrad. Budeme se za jeho návštěvu modlit," popsal své pocity velehradský farář. Za včasné zvolení nového papeže a jeho návštěvu na Velehradě se modlil a modlí nejstarší z velehradských jezuitů, pětadevadesátiletý Josef Cukr, který navzdory svému věku každé ráno slouží mši svatou pro obyvatele a zaměstnance Domova pro osoby se zdravotním postižením Vincentinum.

„Ze zvolení šestasedmdesátiletého kardinála Maria Bergoglia jsem měl radost. Ale počítal jsem, že tu radost budu mít už před osmi roky. Věřil jsem, že to bude on, kdo stane na papežském stolci. Jenže on skončil tenkrát druhý za Benediktem XVI. Aby byl papežem zvolen nyní, za to jsem se modlil, ale moc jsem tomu nevěřil," svěřil se nestor velehradských jezuitů P. Josef Cukr. Poznamenal, že také čtvrteční ranní mše, kterou celebroval v kapli velehradského Vincentina, byla sloužena jako poděkování za zvolení nového papeže. „Budu se modlit za to, aby papež František na Velehrad přijel. Já totiž na něj čekám, jinak bych byl v pětadevadesáti letech dávno po smrti," řekl s pousmáním páter Cukr, který se jezuitskému řádu upsal před 57 lety.

Vedoucí Domova pro osoby se zdravotním postižením Velehrad-Vincentinum Milenu Marečkovou potěšilo, že si nový papež vzal jméno podle Františka z Assisi. „Tím jménem totiž dává najevo své sociální cítění a příslušnost k těm chudým a nižším vrstvám občanů. On to nebude jenom papež reprezentant, ale papež z lidu," svěřila se Milena Marečková. Ta se také přiznala k tomu, že obdivovala, jak po skončení konkláve odejel papež František s ostatními kardinály autobusem. Když si prohlížela materiály k němu se vztahující, překvapilo ji, že jako kardinál má ve znaku dvojitý patriarchální cyrilometodějský kříž. „První, co mě napadlo v souvislosti s Velehradem, jsou to slova písně, v níž se praví, že Cyril a Metoděj získali Kristu národ celý, víru nám na vše věky zachovali. Kéž by se i papeži Františkovi dařilo získat láskou Kristu národ a svět celý," uvedla Marečková.

Související Arcibiskup Graubner: Papež František může přinést Evropě živou vírou