Příležitost k tomu dostali při 18. ročníku přehlídky amatérských divadelních souborů s názvem Hudifest.

„Letošního ročníku, který byl určen pouze oddílům ze Skautského střediska Modrá, se zúčastnilo sedm soutěžících družin. Po skončení každé přehlídky si říkám, že ten následující už nebude moct být co do nápaditosti, kvality i hereckých výkonů překonán. Ale mýlil jsem se,“ ospravedlnil se Miroslav Kovářík, vůdce Skautského střediska Modrá. Těšil se z toho, že mezi skauty ze zmíněných vesnic vyrostli noví režiséři, scénáristé i herci.

„Snad i bývalý ředitel Slováckého divadla Igor Stránský by byl hrdý na to, jaké v našich obcích vyrůstají herecké talenty,“ řekl s šibalským úsměvem ve tváři vůdce skautského střediska.

S nevšední pozorností sledoval krátké scénky, taneční, hudební a baletní vystoupení s názvy Veverčí tanec, Balet skautského dne, Sny na skautském táboře, Hitparádu rádia Kamzík, Bez názvu, Cukrárnu u vlaštovek nebo scénku Pamatuj.

„Když si chceme zahrát třeba jen krátkou pohádku nebo scénku, musíme umět skoro všechno. Vymyslet a napsat si scénář, doslova na koleně si vytvořit všechny potřebné rekvizity, ušít kostýmy a pilovat a pilovat hru,“ nechali se slyšet mladí skauti, kteří se při Hudifestu snažili předvést svůj talent, ať už šlo o ten pěvecký, taneční či herecký.  

Ten brala v potaz zejména odborná porota, která na pomyslný nejvyšší stupínek poslala Kamzíky za Hitparádu rádia Kamzík, které obecenstvo přisoudilo Cenu diváka. Druhé místo přiřkla jury Sovičkám za scénku Pamatuj, třetí místo Kanonýrům za Balet skautského dne.