„Organizačně vše vyřešíme. Jsme rádi, že se žáci vrací do školy. Vždy je ale něco za něco. Tento systém je náročný pro kombinaci výuky, kdy někteří kanoři učí na 1. i 2. stupni. Změna se pak dotkne také žáků na distanční výuce. Ale snažíme se vše sladit tak, abychom školákům a rodičům usnadnili tuto těžkou situaci,“ svěřuje se ředitelka velehradské základní školy Andrea Olbertová.

Většina dětí z prvního a třetího ročníku se do školy už těšila, což prý na nich bylo i přes roušky vidět. V každé ze tří tříd chyběl pouze jeden žák. „V první fázi návratu dětí do školy, a to po zmírnění epidemie koronaviru, zůstane doma na distanční výuce 120 žáků 4. a 5. ročníku a druhého stupně základní školy. Naši školu navštěvuje 177 žáků, jejich výuku zajišťuje jednadvacet kantorů,“ vysvětluje Andrea Olbertová.

Bánov, obec na úpatí Bílých Karpat.
Kamerový systém, bezdrátový rozhlas, modernizace v Bánově pokračuje

Velehradská základní škola podle ředitelky musí díky své velikosti uplatnit rotační systém.

„I když si myslím, že bychom byli schopni organizaci a podmínky přizpůsobit tak, aby do školy docházel celý první stupeň,“uvedla. Situace ve výuce je nová, což znamená, že bude možné dítě ve škole omluvit kvůli strachu z covidové nákazy. V té chvíli to bude absence omluvená. Dítě ve velehradské škole však bude mít nárok připojit se do vyučování tak, jak je to v ní při nemoci toho či onoho žáka zvykem.

„Již od září jsme se s dětmi připravovali na možnost, že mohou zůstat doma. V době, kdy žáci chodili do školy, nemocní spolužáci měli možnost připojit se přímo do výuky. A také toho hojně využívali. Od toho neupustíme ani nyní. Žák, který zůstane doma, se může připojovat do hodin se svými spolužáky. A dnes již chybějící žáci připojeni jsou,“ neskrývá radost ředitelka velehradské školy.

Jedním dechem dodá, že kantoři vzdělávacího ústavu mají vyučovací hodiny skvěle připraveny, organizačně to zvládnou a maximálně vyjdou vstříc rodičům. Když se rodiče budou bát nákazy covidem, mohou dítě ve škole omluvit.

Hodnocení trofejí ulovené zvěře spárkaté a šelem v Popovicích
Myslivečtí odborníci hodnotili tisíc trofejí zvěře vloni ulovené na Slovácku

Situace je složitá pro rodiče i pro žáky. Na ministerstvu školství se domluvili, že bude možná přítomnost asistence rodičů a zákonných zástupců u žáků prvních a druhých tříd, nebo u žáků, kteří mají určité zdravotní potíže. Ministerstvo ale doufá, že ty obavy rychle opadnou a účast rodičů u těch testů bude možná.

„Dnes jsme testovali poprvé. Vnímám obavy některých rodičů. Organizačně jsme vše zvládli tak, aby tito rodiče byli přímo u odebírání vzorků. Zda přijdou i v další testovací dny, to nyní nevím a ani nedokážu odhadnout. Ale děkuji jim za spolupráci.“ popisuje své pocity ředitelka Andrea Olbertová.