Příjemnou sváteční atmosféru na něm vytvořil už po pětadvacáté Hradišťan s primášem Jiřím Pavlicou a zpěvačkou Alicí Holubovou. Ojedinělé těleso s vysokou uměleckou a interpretační úrovní a nezvykle širokým žánrovým záběrem, si jako ostatně v každém z předešlých roků, pozvalo na páteční koncert hosty.

„Zatímco třeba loni to byli herci Slováckého divadla Uherské Hradiště, o letošním druhém svátku vánočním byli jeho hosty cimbalista Jan Rokyta mladší a jeho manželka Liselotte, hrající na panovu flétnu," uvedl velehradský lékař Jiří Rohel, který byl s Jiřím Pavlicou zakladatelem štěpánských koncertů.

„Nově zvolené zastupitelstvo hodlá ve zmíněných koncertech pokračovat i v dalších letech. Jeho i svým jménem bych chtěl doktoru Rohelovi a Jiřímu Pavlicovi poděkovat za to, že štěpánské koncerty 25 let trpělivě a důsledně organizovali," vysekl poklonu zakladatelům koncertu první muž Velehradu Aleš Mergental.

Vysoce ocenil to, že Jiří Rohel, ač už není v zastupitelstvu Velehradu, se už od září opětovně podílel na organizačních záležitostech koncertu a zasvěcoval kolektiv lidí do tajů jeho organizace.

„Za pětadvacet let ,jízdní řád´ štěpánského koncertu, toho takzvaného fungujícího rychlíku, je spolehlivý a dodržovaný. Věřím, že pojede dál i v dalších letech," řekl sebejistě na adresu životaschopného koncertu jeho spoluzakladatel Jiří Rohel.

Dodal, že rád letos předával zkušenosti s jeho pořádáním mladší generaci Velehraďanů.

„Když mám kdykoliv možnost něco malinko rekapitulovat, tak mně proběhnou hlavou různé vzpomínky. U Štěpánských koncertů jich za těch pětadvacet let bylo víc než dost," svěřil se Jiří Pavlica, primáš Hradišťanu, zpěvák, muzikant a skladatel.

Mimoděk se zmínil i o tom, že za čtvrt století od premiérového koncertu se změnila nejen naše republika, ale i Evropa.

„O to víc mně přijde důležité to, že si musíme chránit evropskou kulturu, která stojí na křesťansko-humanistických základech. Pokud je rozbouráme a zpochybníme zevnitř, tak budeme sami proti sobě," zvedá varovně prst primáš Hradišťanu.

Netajil se tím, že k Velehradu, který ho inspiruje a fascinuje, má velmi dlouho silný osobní vztah.

„Koncert byl pro mě na sklonku vánočních svátků velkou posilou a nadějí. Dal mně sílu do dalších let," popsal své pocity senátor Jiří Čunek, který byl na tradiční svatoštěpánské akci ve velehradské bazilice podvacáté.

„Byla jsem koncertem nadšená. Při koledách, které lidé s Hradišťanem v závěru akce zpívali, se mi draly slzy do očí," svěřila se Jana Matyášová, která se spolu s ostatními posluchači stala také dárcem, protože čistý výtěžek ze vstupného bude příspěvkem na opravu baziliky.