„Při nich by ve večerních hodinách nemohla chybět taneční zábava, na niž by se ve velkém sále turistického centra určitě sešla víc než stovka návštěvníků, ať už v krojích nebo v civilu. Ti by museli mít při hodové zábavě na ústech roušky. Takovou hodovou zábavu jsme si ale jako pořadatelé nedovedli představit,“ svěřil se za pořadatele, Přátele folkloru a obecní úřad Velehrad Jiří Nevařil, jeden z organizátorů tradičních velehradských hodů.

Podotkl, že zpřísněná hygienická opatření, tedy použití roušek, by neplatila pouze v případě, že by se hodová zábava konala v přírodním areálu s tanečním kolem. Ten ale zatím Velehrad nemá.

„Jakousi náplastí na nekonání hodů s právem byla u turistického centra besedu u cimbálu se Zapalováním hodů 2021. A proč už zapalování hodů, které by se měly konat až v příštím roce? Letos jsme hody kvůli opatřením covidu-19 nemohli zapálit, ale zato jsme je ve velmi pohodové atmosféře s ročním s předstihem zapálili dnes,“ řekl s pousmáním Jiří Nevařil.

Bez okolků prozradil, že rolí letošních hodových vládců se měli zhostit Jiří Krys se Štěpánkou Lužovou, podstárkem měl být Jakub Kubernát. Ti ale pořadatelům slíbili, že se zmíněných funkcí ujmou při hodech v příštím roce.

Velehradské zapalování hodů 2021 odstartovala úderem 17. hodiny sobotní na terase tamního turistického centra ukázka s výukou vázání tureckých šátků.

„Už dvacet let je o velehradských hodech krojovaným děvčatům z naší obce váže Petra Dostálová, lékárnice z Boršic. Potěšilo nás, že o kurz projevily zájem ženy všech věkových kategorií a pod odborným dohledem magistry Dostálové si také vázání turčáků vyzkoušely,“ zhodnotila ukázku s výukou turčáků, pokrývek ženských hlav, Evženie Úředníčková.

Před dvaceti lety jedna z iniciátorek založení hodových tradic na Velehradě, ale stále aktivní členka tamních Přátel folkloru.

„Turčáky mě učila vázat od mých 14 let moje prababička, která zemřela ve svých 97 letech. Samostatně jsem začala turecké šátky vázat, když mi bylo sedmnáct roků. Turečáky už vážu třicet let a v mých šlépějích jde moje jednadvacetiletá dcera Alžběta. U nás v Boršicích váže turčáky asi šest žen, ale velký zájem o tuto činnost ze strany mladých dívek v regionu není,“ svěřila se Petra Dostálová.

Součástí Zapalování hodů 2021 s velehradskou bazilikou v zádech byla beseda u cimbálu s mařatickou cimbálovkou Sudovjan a ochutnávání vynikajících vín od vinařů z Velehradu a Modré.