Hojně navštěvovaným se stal jedenapůlhektarový Konventní rybník před Velehradem, který před několika lety vybudoval Obecní úřad Modrá.

„V létě na něm a na sousedním mokřadu zvaném Žabinec rybaříme, v zimě zase bruslíme. Jen aby mrazivé počasí vydrželo co nejdéle. Snad úplně zamrzne i sousední Žabinec před velehradskou bazilikou. Na jeho dosud nezamrzlé části se zatím stále čvachtá na padesát divokých kačen,“ řekl Jan Nováček z Uherského Hradiště, který si na ledem pokrytý Konventní rybník přijel letos poprvé zabruslit o druhém vánočním svátku.

„Voda v severovýchodní části Žabince zamrzá až při teplotách pod mínus patnáct stupňů Celsia. V této části jsou zřídla, na něž jsme narazili už při jeho budování. Kromě toho jsme kvůli zazimování vodního ptactva zrealizovali připouštění teplejší vody s přisáváním vzduchu ze sousedního Konventního rybníka. Díky proudu probublávající vody se vodní hladina víří a nezamrzá,“ zdůvodňuje starosta Modré Miroslav Kovařík, proč na Žabinci zatím nelze bruslit. I když mokřad není zatím po celé ploše pokrytý dostatečně silnou vrstvou ledu, zamrzlý Konventní rybník poskytuje vyznavačům bruslení dobré podmínky k jejich vyžití.

„Na zimním stadionu v Uherském Hradišti nebo jinde bychom museli za bruslení platit. Nejenže si zadarmo zabruslíme, ale tak velkou ledovou plochu by nám žádný zimní stadion nenabídl,“ konstatují shodně Pavlína Vavřínková ze Starého Města a Dominik Talaš z Modré, který ještě dodal: „Bruslit sem přijde hodně lidí, ale aby také sníh z ledové plochy uklízeli, to je ani nenapadne. Jezdí hlava nehlava sníh nesníh. My nejmenší jsme se tedy museli chopit lopat.“

Přečtěte si také:

Bruslaři: na kanále chybí hospůdky