Mnohý si možná odnášel z první Velehradské výstavy perníkářského umění v novodobé historii poutní obce, ale i z dílny zdobení pro každého, inspiraci pro vlastní práci při tvorbě mikulášských, vánočních, velikonočních, pouťových a jiných perníků.

Vedle velké radosti z tvoření tam všechny vystavené a zdobené perníky přímo vyzařovaly i nesmírnou trpělivost tvůrkyň a tvůrců, bez které by se snaha o krásu neobešla. Tvůrkyně této krásy „k nakousnutí“ nenechaly nikoho na pochybách, že z perníku lze upéci takřka cokoli.

„Soubor pětadvaceti perníků s mým vzorem, jsem věnovala obci Velehrad, která je mou srdcovou záležitostí. Perníky budu před zraky diváků zdobit v expozici po zbytek letošního roku a budou tady prodávány ať už v kazetách či jednotlivě jako pozdrav z Velehradu,“ pochlubila perníkářka Iva Horáková z Tučap.

Jalubská perníkářka Irena Burdová, držitelka certifikátu Tradiční výrobek Slovácka, dva roky nositelka Ceny Vladimíra Boučka za zachování tradic, předváděla v průběhu výstavy svoje umění ve zdobení perníků s regionální ornamentikou bílého krajkoví. Při pohledu na dovedné ruce mistryně perníkářského řemesla se nechali nakazit zdobením perníků nejen holky a kluci, ale i dospělí.

Nechali se vtáhnout do tvůrčí dílničky, kde je učila zdobit perníková srdíčka barevnými polevami zkušená perníkářka Iva Horáková z Tučap. Ta se ochotně podělila o své dlouholeté zkušenosti s výrobou tradičního medového perníku s každým, kdo o to v expozici projevil zájem.

Perníkářky z Česka a Slovenska se svěřily, že nevyrábí tu perníkovou krásu jen pro výstavy, ale pečou a zdobí perníkové dobrůtky určené také k mlsání. I tady se však projevuje jejich fantazie.

„Perníkářky, které se vernisáže v turistické centru zúčastnily, přinesly lidem malá půvabná a výtvarně dokonalá perníková dílka k ochutnání,“ řekla s pousmáním Marina Tkačenko, osnovatelka výstavy sladké, voňavé a krásné křehké perníkové krásy. Výstava bude v turistickém centru k vidění až do konce roku 2020.