Myšlenka na zbudování Mariánské poutní cesty motlitby růžence vznikla jako odezva návštěvy papeže Jana Pavla II. ve Velehradě. „Bude rytmizována tradičními zastaveními růžencové motlitby. Původně se počítalo s vybudováním patnácti zastavení. Na základě apoštolského listu Rosarium Virginis Mariae papeže Jana Pavla II. biskupům, kněžím a věřícím o motlitbě svatého růžence bude kolem Poutní cesty dvacet zastavení, která jdou za sebou chronologicky podle Ježíšova života,“ uvedl starosta Velehradu Stanislav Gregůrek.

Jedno poutní zastavení přijde na 135 tisíc korun

Hledání finančních prostředků pro realizaci Mariánské poutní cesty se ujala Matice velehradská, která usiluje o duchovní a hmotné pozvednutí Velehradu.
„Autory projektu poutnické cesty jsou architekti Miloš Klement a Petr Todorov. Návrhy reliéfů vytvořil akademický malíř Milivoj Husák. Tvar zastavení navazuje na tradice božích muk v české a moravské krajině. Dvoumetrový čtvercový dřík vynáší kvádr s textem a vyobrazením. Jedno poutní zastavení, které bude z božanovského pískovce, přijde na 135 tisíc korun a kamenný blok s úvodním textem bude stát o pět tisíc korun víc,“ objasnil Jan Peňáz, předseda Matice velehradské.

Uhradí-li soukromá osoba, farnost, instituce, podnikatelský subjekt či společenství veškeré náklady na pořízení jednoho zastavení, budou podle Peňáze jména donátorů trvale připomenuta na boční straně kamenné skulptury.

Každé dláždění vytváří obrazec

„Ačkoliv se naše obec na vybudování cyklostezky - Poutní cesty finančně podílela, přispěje rovněž na jedno poutní zastavení, které bude postaveno u stezky mezi Konventním rybníkem a mokřadem Žabinec před Velehradem. Protože se už při stavbě cyklostezky počítalo s Mariánskou poutní cestou, bylo pro každé poutní zastavení vybudováno z pískovcového kamene dláždění. Každé vytváří jiný obrazec,“ dodal velehradský starosta.
„K poutnímu místu patří putování. Proto vítám novou poutnickou cestu na Velehrad, ke kolébce křesťanství u nás. Dnes jsme sice zvyklí přijet až ke kostelu, ale myslím, že plody našich poutí budou větší, jestliže je dokážeme připravit na poutní vrchol i tichým rozjímáním růžencových tajemství. Děkuji všem, kdo přispějí k vybudování a vydání výmluvného svědectví o naší době i dalším generacím,“ uzavřel Jan Graubner, arcibiskup olomoucký, metropolita moravský.