Její jednotlivé díly, které jsou zhotoveny z mušlového vápence, spatřily světlo světa ve Francii a do Velehradu byly převezeny na jaře letošního roku.
„Hlavními iniciátory zbudování poutní cesty křesťanskou Evropou, která povede z Fatimy v Portugalsku až po Kyjev na Ukrajině, jsou manželé Claudia a Robert Mestellanovi z Velleron nedaleko francouzského Avignonu,“ objasnil Jan Peňáz, velkomeziříčský děkan a předseda Matice velehradské. Ten pomohl francouzským poutníkům vybrat při Evropské cestě poutních zastavení místo, kde by mohli v České republice kapličku zbudovat.

„Naším cílem je postavit nejméně jedno zastavení v každé ze zemí Evropské unie. Především v těch, které do ní nedávno vstoupily,“ svěřil se Mestellan. První kaplička už stojí v rodišti Jana Pavla II., ve Wadowicích. Druhá byla postavena právě ve Velehradě. „Je darem francouzských poutníků, kteří dali Velehradu takovou důvěru, že si jej vybrali jako jediné místo v České republice, kde bude kaple nejen stát, ale u níž se budou poutníci z naší vlasti i ze zahraničí scházet,“ pochvaloval si Velehraďan Zdeněk Tománek, jehož firma kapli postavila.

Na vybudování fundamentu kaple přispěla sto tisíci korunami velehradská radnice. „Je pro nás ctí, že francouzské poutní sdružení, které hodlá vybudovat cestu křesťanskou Evropou, si zvolilo k postavení kaple právě naši obec,“ reagoval starosta Velehradu Stanislav Gregůrek.

Zbrusu nové kapličce požehná v pondělí 22. října olomoucký arcibiskup Jan Graubner. „Mše svatá začne v bazilice v 15 hodin. Poté se věřící, početná skupina francouzských poutníků a četní hosté veřejného života odeberou za doprovodu dechové hudby ke kapli, které požehná arcibiskup a metropolita moravský Jan Graubner,“ upřesnil velehradský farář Petr Přádka.

Přečtěte si také:

Velehrad má novou kapli