Už poosmé se na ní v předvečer státního svátku, Dne slovanských věrozvěstů, patronů Moravy a spolupatronů Evropy, sešli představitelé státu i široká veřejnost ke společné slavnostní Modlitbě za vlast, která se konala ve spolupráci s Armádou České republiky.

Nechyběl zde premiér Petr Fiala, předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil, ministři, senátoři, poslanci, hejtman zlínského kraje Radim Holiš, starosta Velehradu Aleš Mergental ani zástupci nejrůznějších institucí a organizací. 

Církevní slavnost Dny lidí dobré vůle, 5. července 2023, Velehrad. Slavnostní mše svatá na nádvoří u baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje.
VIDEO: Na Velehrad dorazilo 30 tisíc poutníků. Dny lidí dobré vůle vrcholily mší

Nejprve zazněla bazilikou píseň Bože, cos ráčil v podání pěveckého sboru Svatopluk řízeného Filipem Mackem a zástupce ředitele Stojanova gymnázia Velehrad.

Za účasti kardinála Dominika Duky, bývalého olomoucké arcibiskupa Jana Graubnera, dnes arcibiskupa pražského, poté přednesl Modlitbu za vlast Mons. Josef Nuzík, který byl 4. července 2022, tedy dva dny po odchodu arcibiskupa Graubnera do čela pražské arcidiecéze, jmenován administrátorem olomoucké arcidiecéze.

Benefiční koncert Večer lidí dobré vůle na Velehradě vynesl 805 tisíc korun pro potřebné, úterý 4. července 2023
Benefiční Večer lidí dobré vůle na Velehradě pomohl potřebným. Vynesl 805 tisíc

Na znamení vděčnosti položili zástupci Parlamentu, vlády, dalších institucí a politických stran kytice květin na stolek pod sochy světců Cyrila a Metoděje. Na závěr Modlitby za vlast pak sboristé zazpívali českou státní hymnu.