„Cílem akce je mimo jiné podpořit výrobu a prodej kvalitních mešních a košer vín,“ informoval prezident soutěže Josef Vaculík.

Výrobci košer i mešních vín musí splňovat přísné podmínky, v tuzemsku se tak jejich produkci věnuje jen omezený počet vinařů. Na soutěži bude mít ale zastoupení rovněž zahraniční produkce, organizátoři čekají účast vinařů z Rakouska, Itálie, Francie, Izraele, Německa, Anglie a Slovenska. Pořadatelé stále jednají i s producenty z dalších zemí, například ze Španělska, Řecka či Spojených států. „Velehrad je pro konání soutěže a výstavy těchto speciálních vín vhodným místem. Jde o jedno z nejvýznamnějších poutních míst v České republice a zároveň o vinařskou obec s dlouhou tradicí,“ uvedl Vaculík.

Mešní víno je určeno pro bohoslužebné účely. Nesmí se sířit, doslazovat ani upravovat žádnými dalšími složkami. Vyrábí se z vybraných odrůd s vysokou cukernatostí.

Výroby košer vína se mohou účastnit pouze Židé světící sabat. Mohou se do něho přidávat výhradně košer suroviny. Velehradská soutěž vín se má uskutečnit 3. listopadu v prostorách Stojanova gymnázia.