VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lavice jsou klenotem moravského baroka

VELEHRAD - Věřící i turisté z naší vlasti i ze zahraničí, kteří zavítají do baziliky Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje ve Velehradě, mohou uvnitř stavby obdivovat barokní chórové lavice z přelomu sedmnáctého a osmnáctého století.

27.9.2007
SDÍLEJ:

Chórové lavice ve velehradské bazilice pocházejí z přelomu sedmnáctého a osmnáctého století. Foto: Zdeněk Skalička

Pro svoji uměleckou hodnotu jsou označovány jako klenot moravského baroka. Jsou dílem neznámého barokního umělce, podle odborníků pravděpodobně domácího původu. „Svědčí o tom především celkové pojetí jejich architektury a kompozice, zejména však bohatá ornamentální výzdoba, čerpající náměty z domácího prostředí vinic, zahrad, luk a lesů,“ naznačil docent Miloslav Pojsl, autor několika knih a dokumentů o Velehradě a jeho bazilice.

Barokní architektura lavic je bohatě doplněná plastickou ornamentální řezbou. V nikách (výklencích) i ve volném prostoru nese na šedesát světců a andělů.

"Lavice pro opata a převora, stojící původně u hlavního oltáře, byla při zrušení kláštera v roce 1784 z kostela odstraněna a bezpochyby zničena. Dochované lavice pro řeholníky byly řešeny jako dva symetrické protilehlé celky, kryjící vždy dvě a dvě arkády barokních postranních kaplí, které z tohoto důvodu nemají oltáře,“ naznačil Pojsl. Podle něj byly lavice pro řeholníky restaurovány před jednasedmdesáti lety v dílně mistra Kotrby. Ten je zachránil před zničením.

Stejně tak se o to před deseti lety zasloužili restaurátoři v Praze a Kutné Hoře. Lavice byly totiž napadeny červotočem a hrozilo jim postupné rozpadnutí. Byly tedy rozebrány a převezeny do restaurátorských dílen. V arkádách barokních kaplí zůstala pouze pódia, která byla restaurována přímo v bazilice. V plné kráse se po skončení restaurátorských prací, které si vyžádaly čtyři miliony korun, zaskvěly i ornamentální řezby a sochy světců a andělů.

Dalším unikátem baziliky je barokní zvukotěsná zpovědnice pro nedoslýchavé, pocházející z druhé poloviny osmnáctého století. Také ji ohrožovali několik let červotoči, kteří se do ní rozšířili z chórových lavic pro řeholníky. Zpovědnice pro nedoslýchavé se rovněž dočkala rozsáhlé opravy a byla zbavena nebezpečných červotočů.

PŘEČTĚT SI VÍCE ZPRÁV ZE SLOVÁCKÉHO REGIONU

Moje Slovácko Sport Kultura Podnikání Černá kronika Týdeník

27.9.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotili jste se u voleb? Pošlete nám svoji fotku a my ji zveřejníme

Březolupské hody. Hodová chasa volí v Březolupech.
25

Ve Zlámanci i Březolupech došli k volbám v krojích

Orel královský i mořský zemřeli na otravu

Otravy karbofuranem asi nejvíce trápí ornitology na Slovácku. Tímto způsobem zemřel letos třeba vzácný orel královský. Jeho tělo našli ornitologové nedaleko Havřic. Nedlouho po tom objevili o několik kilometrů dále tělo orla skalního. 

Dárci krve převzali na hradišťské radnici Zlaté kříže

Nebýt statečného a obětavého dárce krve, už 37 let by nebyla na světě. „Po porodu mého dítěte nastaly komplikace, ale díky dárci krve tady nezůstal manžel se dvěma malými dětmi sám. Proto si dárců krve velice vážím a děkuji jim za všechny lidi, kterým zachránili život, nebo jim vrátili zdraví,“ svěřila se Alena Gajdůšková, pacientská ombudsmanka a první viceprezidentka Svazu pacientů České republiky.

Nově narozená miminka na Slovácku - 42. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ, FOTOGALERIE/ Díky vstřícnosti uherskohradišťské porodnice vám na našem webu přinášíme fotky dětí, které se právě narodily.

AKTUALIZUJEME

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení