„Asistenční a zdravotní službu jim po dobu velehradského setkání zajištovalo 60 dobrovolných asistentů a asistentek Maltézské pomoci Olomouc,“ informoval Michal Umlauf vedoucí Maltézské pomoci, o. p. s., Centra Olomouc. 

Na základě vládních opatření souvisejících s koronavirovou pandemií se při loňských Dnech lidí dobré vůle mezinárodní setkání vozíčkářů v poutním Velehradě neuskutečnilo, ale vozíčkáři o setkání s pestrým třídenním programem nepřišli. Dostaveníčko si dali dnech 10. až 12. července.

Letošní setkání začalo v neděli v 15 hodin poutní mší svatou pro zdravotně postižené ve velehradské bazilice. Poté se na nádvoří před základní školou uskutečnilo přátelské setkání se zajímavými osobnostmi, které moderovala Marcela Kořenková.

Na kus řeči si pozvala hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše, Davida Deyla, zpěváka a skladatele, pro nějž byly Dny lidí dobré vůle na Velehradě jedním z jeho splněných snů.

„Moc děkuji, že tu mohu být. Na Velehradě je nádherně. Žijí zde úžasní lidé a je mi s nimi dobře,“ svěřil se zpěvák.

Na otázky paní Kořenkové odpovídala vozíčkářka Eva Kacanu z Olomouce, předsedkyně Asociace pro osobní asistenci. Je paralympijskou vítězkou ve vrhu koulí z Pekingu, mistryní světa, mistryní Evropy a mnohonásobnou přebornicí České republiky.

Jakub Špalek, primáš cimbálové muziky Pentla, se netajil tím, že muzikanti cimbálovky se každý rok na setkání s vozíčkáři velice těší. „Ačkoliv ročně máme desítky akcí, na velehradské setkání s vozíčkáři se těšíme ze všech akcí nejvíce,“ přiznal primáš.

Pozvání mezi vozíčkáře přijali Eva Hudečková, herečka a spisovatelka, ale i její manžel Václav, houslový virtuos, který od svého londýnského debutu v roce 1967 vystupoval po celém světě na nejprestižnějších pódiích. Na otázku, jak oba inspirovala covidová situace, se paní Eva svěřila, že měla spoustu času, aby mohla dokončit další knížku.

„Já měl dost času na přípravu nového repertoáru. Pustil jsem se také do přebírání a třídění tisíce fotografií, památečních věcí, které mi ještě můj otec, dokud žil, dával do archivu. Všechno zlé je pro něco dobré,“ řekl s pousmáním Václav Hudeček.