Senát vytvořil z iniciativy 1. místopředsedkyně Aleny Gajdůškové, která z regionu pochází, pracovní skupinu. Ta chce navázat mezinárodní kontakty se zeměmi, jimiž poutníci procházeli.

„Chceme veřejnosti ukázat historický pohled na misi Cyrila a Metoděje. Už jsme komunikovali s Makedonií, Slovenskem, Bulharskem i Bosnou a Hercegovinou. Ze všech informací a dokumentů, které se dochovali, plánujeme připravit k výročí expozici i mezinárodní vědeckou konferenci,“ přiblížila Gajdůšková.

Senát chce své aktivity koordinovat se Zlínským krajem, jehož se oslavy 1150. výročí bezprostředně týkají. Příchod věrozvěstů si totiž každým rokem připomínají věřící při slavnostní bohoslužbě na poutním místě Velehrad na Slovácku.

„Kromě ministerstev jsme oslovili obce i instituce v kraji, zda s námi chtějí na přípravách akce spolupracovat. Jejich seznam už máme. Nyní pracuje náš tým už několik týdnů na návrhu doprovodných akcí, které se v rámci oslav uskuteční. Zjišťují také, zda je možné financovat některé z grantů,“ objasnil náměstek hejtmana Jindřich Ondruš s tím, že plán konkrétních akcí by měla skupina sestavit do konce roku.

„V lednu máme zasedání, na kterém bychom si měli říct, které z akcí se uskuteční na Velehradě, ve Zlínském kraji a na celorepublikové úrovni,“ dodal náměstek. Jak doplnil sekretář olomouckého arcibiskupa Petr Gatnar, součástí příprav na oslavy bude i duchovní program. „Kromě osvěty, kdo to byl Cyril a Metoděj, se například uvažuje ve farnostech o tématech na určité téma,“ doplnil Gatnar.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Aktuální témata Zlínského deníku:

DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.