Ve městě jich je v současné době asi patnáct. Často usínají posíleni alkoholem na venkovních lavičkách či travnatých plochách a přímo si koledují o kolaps.

„Takové případy nejsou v těchto dnech nijak ojedinělé. Podobné nebezpečí ale nehrozí jen bezdomovcům. Před několika dny zkolaboval opilý senior v blízkosti autobusového nádraží. Upadl na zem a při pádu si poranil ruce. Zaměstnanci přepravní společnosti nás k tomuto případu zavolali a my jsme muži zajistili první pomoc a převoz do nemocnice,“ popsal úskalí posledních parných dnů Vlastimil Pauřík, zástupce velitele uherskohradišťské městské policie.

Bezdomovci si ale evidentně z možného „slunečního“ nebezpečí nedělají velkou hlavu. „Přežil jsem už jiná horka, takové počasí mně nijak nevadí,“ mávl rukou nad upozorněním redaktora Slováckého deníku uherskohradišťský bezdomovec, který se představil jako Jiří.

Nebezpečí kolapsů v současné době číhá doslova na každém kroku. Potvrzují to i slova pracovnice Zdravotního ústavu se sídlem ve Zlíně, pracoviště v Uherském Hradiště, které se její zkušenosti v posledních dnech nadmíru osvědčily. „Při cestě z oběda jsem asistovala u záchrany paní, která zkolabovala v centru města,“ sdělila svůj zážitek Eva Marečková ze zdravotního ústavu.

Současná tropická vedra se zatím nikterak výrazně nepodepsala na zvýšení počtu kolapsů a srdečních příhod na Uherskohradišťsku. Přesto podle odborníků, hrozí největší nebezpečí především starším a nemocným lidem. Od pondělka přijali lékaři na koronární jednotku uherskohradišťské nemocnice devět pacientů, především kvůli infarktům, různým kolapsům a poruchám srdečního rytmu.

Podle lékařů je v těchto dnech důležitý hlavně pitný režim. „Je nutné se vyvarovat delšího pobytu na slunci a zvýšené fyzické námaze. Lidé, ať už mladší nebo senioři, by měli vypít denně dva až tři litry tekutin,” doporučují.

Počet kolapsů není zatím vysoký, protože vedra netrvají dlouho, a lidé více respektují zásady nutné pro přečkání tohoto počasí. „Zatím jsme ale skutečně vážné případy neošetřovali,” sdělil Vladimír Klapal, lékař interního oddělení uherskohradišťské nemocnice.

 

Chcete reagovat na uvedený článek? Pište nám e-mailem na adresu: oleg.kapinus@denik.cz

 

ZDE>SI TAKÉ PŘEČTETE DALŠÍ AKTUÁLNÍ ZPRÁVY ZLETNÍ FILMOVÉ ŠKOLY