Posledních dvacet let svého života věnovala vedení předporodních kurzů. Práce s lidmi a především s nastávajícími maminkami je jejím posláním a plánuje se jí věnovat, dokud to půjde.

S předporodními kurzy jste 
v Uherskohra­dišťské nemocnici začínala před dvaceti lety. Kde jste tehdy sbírala první zkušenosti?
První zkušenosti jsem sbírala při práci u obvodního gynekologa a při návštěvní službě. Později jsem začala vyhledávat kurzy a semináře zaměřené na předporodní přípravu a cvičení těhotných. Ve Zlíně byla jako jediná v republice vytvořena síť privátních porodních asistentek. Prováděly kurzy pro těhotné a poporodní návštěvy, a tak jsem se s nimi spojila. Předávaly jsme si zkušenosti, utvářely jsme koncepci a náplň kurzů a zvaly jsme si odborníky na přednášky a semináře.

Jak první vámi vedené kurzy probíhaly? Byl o ně ze strany budoucích maminek zájem?
Zpočátku kurz nabízel čtyři sezení. Postupně jsme si povídali o těhotenství, porodu, šestinedělí, kojení a miminku. Probíhal dvě a půl hodiny v porodnici v zasedací místnosti. A hned po něm následovalo cvičení v malých sklepních prostorách porodnice. Zájem byl slušný. V prvním roce se zúčastnilo asi dvě stě maminek.

Kurz se za ta léta určitě pozměnil – jaká změna byla podle vás ta největší?
Změn bylo mnoho. Za největší považuji zavedení pravidelného hodinového cvičení dvakrát týdně v tělocvičně a hodinového plavání jednou týdně v aquaparku. Později jsem to ještě rozšířila na dvouhodinové cvičení dvakrát týdně. Zavedla jsem cvičení na balonech, s overbally, cvičení prvků z jógy, břišních tanců nebo kalanetiky. Maminky cvičení baví a je hojně navštěvované. Mohou chodit cvičit i plavat celé těhotenství. Další velkou změnou bylo postupné rozšíření počtu sezení na sedm, s tím souvisí i změna náplně kurzů.

Na kurzech jsou vítaní také budoucí tatínkové

Změnil se i počet návštěvnic kurzů, případně jejich věkový průměr? A přichází také tatínci?
Počet maminek v kurzech rychle stoupal a držel se mezi 320 až 350. Poslední dva roky je jich kolem tří set. Věkový průměr se určitě změnil, přibývá maminek nad třicet let a v poslední době i nad pětatřicet let, a to dokonce i prvorodiček. Těchto aktivit se můžou samozřejmě účastnit také nastávající tatínci. Těch zpočátku chodilo hodně, řekla bych, že to byla móda. Kdo nechodil na kurzy a nebyl u porodu, nebyl „in". Do kurzů stále chodí, ale méně z nich absolvuje všechna sezení. Zúčastňují se hlavně lekcí o porodu, prohlídky porodnice nebo lekce o poporodním období a miminku.

Nabízíte pouze jeden typ kurzů, nebo je jich na výběr více?
Kurz je soubor nabídek a maminka si může vybrat, zda je absolvuje všechny, nebo jen některé z nich. Scházíme se sedmkrát v průběhu těhotenství. Probereme vše od počátku těhotenství přes porod, až po péči o miminko. V současnosti jsou maminky ve skupinkách po osmi, dříve jich bylo deset až dvanáct. Kurzy začínají ve 12 hodin a končí mezi 15.30 a 16. hodinou. Někdy trvají i déle, protože většinou mají účastnice individuální dotazy. Nechávám tomu volný průběh. V rámci kurzů dvakrát týdně cvičíme a jednou týdně plaveme. Součástí kurzu je také prohlídka porodnice. Mimo to je v nabídce možnost non-stop kontaktu po telefonu nebo e-mailem, osobní konzultace, poradenství a po porodu babyclub, což je setkávání maminek s miminky.

Prozradíte nám ve zkratce, co všechno během některého z kurzu budoucí maminky zakusí?
Od maminek si na začátku vezmu těhotenskou průkazku, nabídnu jim čaj a pustím ukázku k tématu lekce. Poté hovoříme o daném tématu, některé maminky se ptají, ty, které už rodily, často přidají svoji zkušenost. Kolem čtrnácté hodiny uděláme pauzu na svačinku a pokračujeme. Pokud jsou k danému tématu nějaké pomůcky, ukážu jim je a vysvětlím, jak se používají. Trochu jiné je to na první lekci, kde je více organizačních záležitostí.

Je stanoveno přesné stadium těhotenství, ve kterém jsou kurzy vhodné? Co všechno je nutné pro to, aby se budoucí maminky do kurzu dostaly?

Není stanoveno, od kdy musí nebo by maminka měla kurzy navštěvovat. Začít může kdykoliv, tak, aby jí to vyhovovalo. Kurz není jen o přípravě na porod, který je sice velmi důležitým mezníkem v životě ženy, ale trvá několik hodin. Těhotenství trvá devět měsíců a poporodní období také několik měsíců, proto se v první a druhé lekci bavíme o těhotenství a o zdravém životním stylu. Čím dříve maminka tyto informace získá, tím spíše je může vnést do svého života s bříškem.

V kontaktu i po porodu 

Jste v případě potřeby ženám k dispozici i mimo dobu kurzů?
Kurzy nejsou jen o tom, že maminka přijde od – do, něco se dozví, zacvičí si, zaplave a odejde. Maminka si vybírá kurz, ale zároveň si vlastně vybírá i svoji porodní asistentku, s jejíž pomocí chce projít bez problémů těhotenstvím, připravit se na porod, porodit miminko a zvládnout poporodní období. Takže ano, jsem jim k dispozici čtyřiadvacet hodin denně, mohou mi kdykoliv zavolat, napsat zprávu, e-mail nebo si domluvit osobní konzultaci. Pokud maminka rodí přes den, když jsem v práci, tak se za ní aspoň na chvilku zastavím. Jinak ale každou maminku navštívím na šestinedělí a zůstávám s ní v kontaktu i po propuštění domů. Často mi volají o radu několik měsíců dokonce i let po porodu.

Chystáte v nejbližší době v rámci kurzů nějaké změny nebo vylepšení?
Stále něco vylepšujeme. Máme nová velmi pohodlná křesla a pořád rozšiřuji náplně kurzů o novinky, protože vidím, že cvičení maminky baví. Chtěla bych připravit cvičení při hudbě a také bych ráda získala sponzora na zakoupení panenek, na kterých by si maminky mohly nacvičit manipulaci s miminkem.

Jsou předporodní kurzy pouze vaší prací, nebo jste si v nich našla i zálibu a koníček? Plánujete se jim věnovat i do budoucna?
Myslím, že z toho, co už jsem zmínila, je to jasné. Kurzy pro mě nejsou prací, jsou součástí mého života, jsou mým posláním, zálibou i koníčkem. Budu s maminkami, dokud to půjde a v příštím životě budu zase porodní asistentka.

MILENA DOMINIKOVÁ

Vystudovala gymnázium v Uherském Hradišti a Vyšší zdravotní školu ve Zlíně. 
V roce 1979 zahájila svou pracovní kariéru v Uhersko- hradišťské nemocnici jako porodní asistentka. Později se přesunula do ordinace obvodního gynekologa a následně se do nemocnice vrátila jako dokumentarist-ka. Posledních 20 let vede předporodní kurzy. Sama má dvě dospělé děti. Už 35 let předsedá skupině ČČK 
v Ostrožské Lhotě, je člen-kou zastupitelstva a vede cvičení pro ženy. Ráda čte, vaří a tančí v mažoretkové skupině Kamélie.

IVETA DUNDÁLKOVÁ