„Provoz nového amfiteátru, který byl dokončen v měsíci červenci, plánujeme spustit na jaře příštího roku. Amfiteátr bude při kulturních akcích využívat nejen Park Rochus, ale i příspěvkové a spolupracující organizace. Prostor pro rodiče s dětmi tam přirozeně nemůže chybět,“ nechal se slyšet starosta města Stanislav Blaha.

V případě nového hřiště, které má vzniknout u amfiteátru, se děti mohou těšit na spoustu herních prvků.

„Pro nejmenší z nich bude určen nízký domeček se skluzavkou a příslušenstvím, trojhoupačka s hnízdem a designová houpadla. Pro děti starší tří let přibude kolotoč, kůly na balancování, překážkový most či pružinové houpadlo,“ doplnil mluvčí radnice Jan Pášma.

Zejména v teplém období návštěvníci podle něj ocení, že mohou u hřiště využít také posezení, zastíněné markýzou.

Dopravní komplikace mezi Napajedly a Otrokovicemi způsobí stavba dálničního mostu.
Dopravní komplikace mezi Napajedly a Otrokovicemi. Kolony čekejte do roku 2025

„Herní prvky a mobiliář budou umístěny do plochy nad amfiteátrem. Prvky budou vyrobeny z akátového dřeva s minimálním podílem jiných materiálů. Dopadové plochy u herních prvků plánujeme z bezpečnostních zatravňovacích rohoží,“ upřesnil místostarosta města Čestmír Bouda.

U kaple sv. Rocha pak město nechá naistalovat dvě lavičky, aby si tam mohli lidé odpočinout.

Pořízení dětského hřiště a doplnění mobiliáře je, podobně jako výstavba celého amfiteátru, realizováno díky projektu přeshraničního dotačního programu ve spolupráci se slovenským partnerem, městem Púchov.

Dotace pokryje 90 procent nákladů

Dětské hřiště a mobiliář přijdou téměř na 1,3 milionu korun (s DPH), dotace by měla pokrýt 90 % těchto výdajů, zatímco výstavba amfiteátru si vyžádala náklady 11,4 milionu korun, přičemž dotace činí zhruba 6,3 milionu.

„První stavební práce na amfiteátru byly zahájeny v březnu letošního roku a zahrnovaly terénní úpravy s vytvořením svahu o jednotné sklonitosti pro hlediště a vodorovné plochy pro pódium,“ upozornil Jan Pášma.

Otevření cyklistické sezony na Uherskohradišťsku se letos na jaře účastnilo více než tisíc cyklistů.
Na kole vinohrady Uherskohradišťska se blíží. Kudy letos povedou trasy

Projekt si vyžádal také výstavbu nové komunikace, která navazuje na hlavní příjezdovou cestu do areálu, zřízení kabelové přípojky a vybudování osvětlení přístupu a prostoru amfiteátru.

„Do konce měsíce července pak vznikla samotná zpevněná plocha pro pódium, dvě schodiště, plošiny pro lavice k sezení a mobilní pódium. Vše doplnila parková úprava v okolí amfiteátru. Amfiteátr je zčásti přírodní - návštěvníci budou sedět na zatravněné ploše, v části hlediště pak bude k sezení využito mobilních dřevěných lavic, které budou uskladněny v blízkém objektu Parku Rochus. Předpokládaná kapacita amfiteátru je zhruba 400 míst.

Park Rochus bude podle jeho ředitele Jana Blahůška v rámci dalších dotačních projektů usilovat o podporu výstavby větrného mlýna a souboru historických stodol.

„Tyto stavby by mohly v budoucnu rozšířit expozici muzea v přírodě a zvýšit atraktivitu tohoto výletního místa, které společně s městem budujeme jako odpočinkovou zónu pro obyvatele i návštěvníky Uherského Hradiště,“ dodal Jan Blahůšek.