Vše ostatní tak záleží na zastupitelstvech, jak velké odměny si schválí. Hradiště ani Brod však na výši těchto platů nešetří. Politici v těchto městech dostávají nejvyšší přípustné částky.

„Hradiště spadá do kategorie obcí s počtem obyvatel dvacet až padesát tisíc obyvatel. Svojí rozlohou je však u spodní hranice, přesto si ve vedení schválili nejvyšší možné odměny, jaké mají padesátitisícová města. Naopak řadoví členové komisí a výborů berou jen pár stovek měsíčně,“ reagoval na schválené odměny pro hradišťské radní opoziční zastupitel Jan Zapletal.

Přijďte si dnes zazpívat koledy s Deníkem

Nespokojenost s výší odměn panuje také mezi některými Broďany. Tam naopak Radek Výmola poukazuje na nehospodárnost při rozdělení současných postů v úzkém vedení města. „Současná sestava s uvolněným radním Davidem Surým zvýšila výdaje Brodu pouze za starostu, místostarosty a radního o dvacet tisíc měsíčně,“ poukázal Radek Výmola na současnou variantu, kdy neuvolněného starostu Patrika Kunčara vystřídal uvolněný Ferdinand Kubáník a město tak má ve vedení tři uvolněné a jednu neuvolněnou funkci.

Podle místostarosty Uherského Brodu odpovědného za finance Petra Vrány se však hodnocení odvíjí vždy od množství odvedené práce. „David Surý je na radnici každý den a spadá pod něj hned několik klíčových oblastí, včetně majetku města, životního prostředí či cestovního ruchu. Svoji odměnu si rozhodně zaslouží,“ sdělil Petr Vrána.

Houkání sirén hasičských i policejních vozidel se ve čtvrtek ráno rozléhalo areálem Uherskohradišťské nemocnice i jeho okolím. Naštěstí šlo o součást předem plánovaného společného cvičení složek Integrovaného záchranného systému Zlínského kraje.
Fiktivní bombu odvezl z Uherskohradišťské nemocnice policejní robot

Se starostou Uherského Hradiště Stanislavem Blahou se na důvodech stanovení maximálních odměn shodli. „Každé předchozí zastupitelstvo si volilo stejné odměny, navíc jsem přesvědčen, že si za přidělené peníze svoji práci každý odvede. I proto jsme snížili odměny u členů výborů, kteří se scházejí na rozdíl například od radních jenom několikrát do roka,“ vysvětlil Stanislav Blaha.

Uherský Brod přitom spadá do jiné kategorie měst než Uherské Hradiště. Maximální výše odměn neuvolněným členům, tedy těm, kteří nevykonávají práci pro město na plný úvazek, je proto o něco nižší. Často si pak politici ještě přilepšují souběhem funkcí, který je v obou městech povolen. „V případě souběhu výkonu více funkcí může být neuvolněnému členovi zastupitelstva obce poskytnuta odměna až do výše souhrnu odměn za tři různé funkce. Sčítat odměny lze jen tehdy, pokud to zastupitelstvo obce výslovně stanoví,“ dodala mluvčí Ministerstva vnitra Hana Malá.

Květoslav Tichavský
Za Květošem… Drobná osobní vzpomínka na Květoslava Tichavského

Schválené platy politiků v Hradišti a BroděV případě uvolněných funkcí budou platy od příštího roku navýšeny o sedm procent.

Uherské Hradiště:
Uvolněný starosta – 72 743,-Kč (stanovuje vládní nařízení)
Uvolněný místostarosta – 64 013,-Kč (stanovuje vládní nařízení)
Neuvolněný místostarosta – 42 013,-Kč (maximální povolená odměna 42 013,-Kč)
Uvolněný radní – 56 739,-Kč (stanovuje vládní nařízení)
Neuvolněný radní – 9 340,-Kč (maximální povolená odměna 9 340,-Kč)
Uvolněný zastupitel – 49 465,-Kč (stanovuje vládní nařízení)
Neuvolněný zastupitel – 2 335,-Kč (maximální povolená odměna 2 335,-Kč)
Předseda komise či výboru – 3 210,-Kč (maximální povolená odměna 4 670,-Kč)
Člen komise pro nakládání s majetkem města 2 247,-Kč (maximální povolená odměna 3 892,-Kč)
Člen komise či výboru – 856,-Kč (maximální povolená odměna 3 892,-Kč)

Uherský Brod:
Uvolněný starosta – 66 647,-Kč (stanovuje vládní nařízení)
Uvolněný místostarosta – 58 650,-Kč (stanovuje vládní nařízení)
Neuvolněný místostarosta – 35 989,-Kč (maximální povolená odměna 35 989,-Kč)
Uvolněný radní – 51 985,-Kč (stanovuje vládní nařízení)
Neuvolněný radní – 7 998,-Kč (maximální povolená odměna 7 998,-Kč)
Uvolněný zastupitel – 45 320,-Kč (stanovuje vládní nařízení)
Neuvolněný zastupitel – 1 999,-Kč (maximální povolená odměna 1 999,-Kč)
Předseda komise či výboru – 3 999,-Kč (maximální povolená odměna 3 999,-Kč)
Člen komise či výboru – 3 332,-Kč (maximální povolená odměna 3 332,-Kč)