Nakonec se však podle lékařů měkké tkáně nohy začaly hojit.

„V holenní kosti ale přetrvával defekt, který nebylo možno vyhojit jiným možným způsobem než náhradou kosti,“ vysvětlil chirurg Petr Menšík, primář Traumatologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně (KNTB).

Následky požáru chaty na Držkové
80letému muži shořel o víkendu dům. Popáleniny přežil, kam se ale vrátí?

Zákrok prováděl desetičlenný tým

Jak upřesnil ředitel nemocnice Michal Filip, šlo o rekonstrukci bérce pomocí vaskularizovaného laloku a uplynulou středu ji kromě týmu deseti lidí prováděl plastický chirurg Michal Kempný z Ostravy i primář Petr Menšík.

Původně chirurgové a další experti naplánovali, že při operaci bude ženě vyjmuta lýtková kost ze zdravé, levé dolní končetiny v délce dvaceti centimetrů a ta bude přesunuta do pravé nohy, do místa, kde byla úrazem zdevastovaná a zcela zničena oblast holenní kosti. Nakonec ale od tohoto postupu ustoupili a zjednodušili jej.

Operace jen na jedné noze

„Ukázalo se, že můžeme využít lýtkovou kost z postižené nohy a přesunout ji do místa holenní kosti. Bylo to výhodnější pro pacientku, protože nebude mít operovanou druhou nohu. A mikrovaskulární technika nám umožní zvýšit prokrvení té lýtkové kosti tak, aby dodala výživu a kost se zhojila,“ vysvětlil Tomáš Kempný.

Na místě vyjmuté lýtkové kosti pak zůstala jen její horní a dolní část.

„Na uvedeném místě, odkud byla lýtková kost odebrána, chybět nebude,“ doplnil primář Petr Menšík.

„Základem mikrovaskulárního výkonu jsou přenosy tkání, které mají definovanou cévu. V tomto případě máme mladou pacientku, která měla úraz a která přišla o 18 centimetrů holenní kosti, kterou budeme nahrazovat kostí lýtkovou za použití mikrochirurgických technik to znamená našití cévy na cévu tak, aby se končetina a její funkce zachránily, “ přiblížil zákrok ve středu docent Kempný.

I podle něj je využití vlastní lýtkové kosti pacientky výhodnější.

„Mikrovaskulární technika umožní zvýšit prokrvení dané lýtkové kosti tak, aby dodala výživu a aby se kost zahojila. Nebude operována druhá končetina, která bude velice důležitá pro rehabilitaci a zároveň tím spravíme cévu, která byla úrazem zničena a využijeme ji na prokrvení dané lýtkové kosti, kterou tam v hřebu přiložíme,“ vysvětlil odborník na mikrochirurgické přenosy.

Devětadvacetiletá Anna z Uherského Hradiště na strašlivou autonehodu ze 3. listopadu loňského roku, při které málem přišla o život zapomněla.
Při strašlivé nehodě málem přišla o život. Unikátní operace jí zachránila nohu

Až rok a půl hojení

Podle něj mladá žena zůstane po operaci minimálně 14 dní v nemocnici, následovat bude rehabilitace.

„Celá doba hojení a dohojení trvá většinou jeden až půl druhého roku, aby měla plnou zátěž. Ona ji začne zatěžovat relativně brzo, za šest týdnů bude určitě povolena částečná zátěž, a to bude sledováno rentgenem. Ale lýtková kost má své limity v rámci rychlosti hojení,“ shrnul pooperační prognózy Michal Kempný.

Podle ředitele nemocnice se KNTB stává jednou z mála nemocnic v republice, která tyto operační techniky využívá.

„Je to složitá operace, trvá mnoho hodin, musí fungovat výborná mezioborová spolupráce. Nejen plastický chirurg, ale i předoperační a pooperační péče, anesteziologická péče, mikroskopická operační technika. Spolupracují neurochirurgové, traumatologové, mohou i břišní chirurgové. A to je to, co je dnešní medicíně blízké – multioborová spolupráce,“ dodal Michal Filip.

Samotná pacientka je už téměř tři měsíce odkázána na pomoc ostatních, manžela, maminky, rodiny a přátel.

„Jsou úžasní, bez nich bych to nezvládla,“ svěřila se mladá žena, která se prý na operaci těšila.