Ačkoliv na sportovišti za velehradskou základní školou bylo úmorné vedro, program, který se po víc než tři hodiny odvíjel na pódiu, vtáhl do víru dění nejen děti, ale i jejich rodiče či prarodiče. Nechtěli si totiž nechat ujít několik projektů, které je pobavily i poučily.

„Děti, znáte tuhle písničku? A uhodnete, kdo ji zpívá? Můžete hádat třikrát. Ale ne, stačí jenom jednou. Protože vy stejně dobře víte, kdo? Ano. Správně. Je to Dáda Petrasová!" představil obecenstvu protagonistku odpoledního programu moderátor Jiří Hadaš.

A protože tu byl čas prázdnin, k nimž patří pohyb, byly děti na hřišti za školou na tom správném místě. Hrály a soutěžily pro radost. Pro všechny soutěžící byly připraveny hodnotné ceny.

„Kluci a holky si přišli na své při vystoupení kejklířů, při Vodnické pohádce v podání divadelní společnosti Koňmo z jižních Čech a s nevšední pozorností sledovali ruce kouzelníka," okomentoval program Luboš Nágl, vedoucí velehradského programu pro děti. Velehrad nezklamal děti ani při pohledu z koňského hřbetu.

Mnoho dětí se zúčastnilo netradiční cestovatelské soutěže. S Velehradským pasem museli chlapci a děvčata projít šesti stanovišti „velehradských zemí", kde celníkům odpovídali na všetečné otázky nebo u nich plnili některý z úkolů.

„Čtyřletá dcera Danielka mě popadla za ruku a chtěla, abych s ní šla pro Velehradský pas a pak ji doprovázela po všech stanovištích," řekla s pousmáním Veronika Novotná z Velehradu.