Mezi patnácti pokrmy, rozdělené na jídla konzumované ve všední dny a jídla podávané v neděli, tak nechyběly pěry s makem, bramborové pagáče a hřibová nebo starodávná povidlová omáčka.

„Letos jsme se sešli u nás už po páté. Mně osobně tentokrát nejvíce zachutnala zelnica, ale i bramborové šulánky se zelím. Máme zde k ochutnání navíc povidlovou omáčku, na jejíž velmi starý recept jsme si vzpomněly jenom dvě," prozradila starostka Vápenic Anna Kubáníková.

Pestrou nabídku různé kombinace máku a povidel tvořící většinu druhů sladkých jídel si pochvaloval také Josef Miko ze Starého Hrozenkova.

„Zavítal jsem na košt s manželkou poprvé a jsem nadmíru spokojený. Mně osobně totiž maso moc nechybí a rád si zkusím sladké variace postních jídel. Nejvíce však musím pochválit místním kuchařkám jejich štrůdl," dodal Josef Miko. K dobrému chutnání pak návštěvníkům zahrál a zazpíval Mužský sbor z Vápenic, Pulgarčané z Bulhar a Chotár ze Slovenska.

Povidlová omáčka Na čtyři porce povidlové omáčky jsou potřeba čtyři vrchovaté lžíce kvalitních povidel, 300ml vody, sůl, cukr, lžíce sádla, dvě lžíce mouky a 125ml smetany. Nejdříve ze všeho je třeba rozmíchat povidla s vodou do požadované hustoty. Pro jistotu je třeba povidla s vodou přecedit, aby nezůstaly v omáčce žádné hrudky. Takto vytvořený základ přelejeme do hrnce a povaříme. Mezitím do omáčky přidáme špetku soli a špetku cukru. Pro připravenou omáčku si nachystáme také jíšku tak, že na lžíci sádla osmažíme dvě lžíce mouky. Takto připravenou směs přidáme do smetany a obojí pomalu vmícháme do připravené povidlové omáčky. Chvíli spolu povaříme, aby se omáčka ještě trochu zredukovala a podáváme s knedlíkem a kuřecím či uzeným masem.