Unikátní rekreační centrum by v průběhu následujícího roku mohlo vzniknout v Horním Němčí. Tamní koupaliště U Dana totiž v minulém roce odkoupila obec, která s ním má velké plány.

„V lokalitě je zázemí v podobě blízkého polyfunkčního hřiště, restaurace i penzionu. Rádi bychom proto koupaliště, které už dnešním standardům nevyhovuje, kompletně obnovili," uvedl starosta Lumír Kreisl. Na místě by vzniklo například brouzdaliště pro nejmenší, koupaliště by získalo modernější čističku a výhodu větších úspor.

„Celkové náklady do dosahovaly zřejmě osmi až deseti milionů. Vše však záleží na tom, zda získáme dotaci, o kterou požádáme," doplnil Lumír Kreisl. V opačném případě by se areál dočkal jen drobných oprav. V případě úspěchu by práce začaly už letos, za rok by se už koupalo v novém. Vedení obce by k areálu rádo přidalo i druhé polyfunkční hřiště.

Obdobné plány s kompletní obnovou nejen tamního bazénu, ale i celého okolního areálu mají i ve Vlčnově. Během dvou měsíců by měla začít jednání s architekty.

„Plavecký bazén je ve velmi špatném stavu, jeho obnova se podobá spíš kříšení pacienta po klinické smrti," poznamenal starosta Vlčnova Jan Pijáček. Kromě zmodernizování stávajícího koupaliště má do areálu přibýt také menší bazén pro děti, odpočinková plocha s klidovými zónami pro matky s dětmi, hřiště na plážové sporty i parkoviště.

„Jedná se o velký a nákladný projekt, který nechceme uspěchat, takže jen na technickou přípravu si dáváme rok," vysvětlil Jan Pijáček. Jak dlouho potrvá následná realizace a kolik bude stát, si však netroufá odhadovat.

Lokalita se má stát součástí Sportovně-rekreačního areálu Vlčnov, který bude zahrnovat další lákadla pro aktivní i pasivní odpočinek.

Nejistá zatím zůstává odpověď na otázku, kdy se dočká svého opětovného zprovoznění bazén v Korytné, který byl kvůli špatnému stavu uzavřen v roce 2012. Záleží totiž na přidělení a výši dotace, o kterou obec požádala.

„Zatím stále čekáme na výsledek. Doufáme, že by mohlo být jasno v průběhu května či června," nechal se slyšet místostarosta Korytné Josef Klon.

Pokud by obec dotaci získala, mohli by si obyvatelé Korytné v bazénu zaplavat už v tomto roce, v opačném případě by se práce protáhly minimálně do roku 2016.

„Bazén vybudovali v roce 1986 za použití dnes už zastaralých technologií, je nutné jej kompletně modernizovat. S projektovou dokumentací a další administrativou jsme začali v roce 2012, tehdejší nákladné projekty nám ale nedovolily bazén opravit," uvedl starosta Korytné Vladimír Janča.