Téma bylo rozsáhlé o pověstech a příbězích z Bílých Karpat, také byla zmínka o návštěvě Aloise Jiráska na slovenských Kopanicích. Spisovatel žákům také povyprávěl skutečný život žítkovských bohyní, plný kouzel a lidových magií v Bílých Karpatech.

Žáci se dozvěděli o setkáních Jiřího Jilíka s žítkovskými bohyněmi v době, kdy žily, a kdy mu daly nahlédnout do svých znalostí v praxi. Po vyprávění žáci dlouho tleskali. Není divu, byla to příjemná beseda, Jiří Jilík je skvělý vypravěč a v jeho podání žítkovské bohyně znovu ožily.

Na závěr besedy byl žákům promítán krátký film z oblasti Bílých Karpat „Horenka Chabová“. Dokument z roku 1988 zobrazuje tradiční osídlení, lidovou kulturu a život usedlíků v průběhu ročního rytmu.

„Ve Strání jsem nebyl poprvé, do zdejší knihovny na besedu se školáky jezdím vždy rád. I z této besedy jsem měl dobrý pocit. Vypravování o Javořině a Moravských Kopanicích děcka zaujala, stejně jako dokumentární film o žítkovských kopanicích Horenka Chabová. Možná se už příště sejdeme nad mojí další knížkou, která se tematicky zčásti bude zabývat Bílými Karpaty," prozradil Jiří Jilík.