Ve dvou sálech staroměstského kulturního centra byl vystaven rekordní počet tisíc sto jedenáct trofejí v roce 2022 až 2023 ulovené spárkaté zvěře a šelem v honitbách na územní správního odboru Uherské Hradiště a Uherský Brod.

„Na přehlídce bylo k vidění 74 trofejí jelenů, 240 daňků, jednadvaceti muflonů, 748 srnců, 11 kňourů, ale také šelem, z nichž bylo k hodnocení předloženo osm lebek lišek a devět lebek jezevců,“ informoval Leoš Kadlček, předseda myslivecké komise Okresního mysliveckého spolku Českomoravské myslivecké jednoty (OMS ČMMJ) Uherské Hradiště.

Mykologický klub Salaš odemkl chřibské lesy
Členové Mykologického klubu Salaš odemkli chřibské lesy zlatým klíčem

K lákadlům přehlídky patřilo s hodnotami zlatých medailí devět trofejí muflonů, pět trofejí daňků a tři trofeje srnců. Celkem bylo na chovatelské přehlídce k vidění 87 trofejí hodnoty zlatých, stříbrných a bronzových medailí. Ani jedna ze 74 trofejí jelenů, krále našich lesů, nebyla oceněna zlatou medailí.

„Přehlídka ukazuje návštěvníkům výsledky chovu zvěře v rámci okresu Uherské Hradiště. Vystaveny jsou zde všechny trofeje loni ulovené spárkaté zvěře, mezi nimiž si nejvíce pozornosti zaslouží ty medailové. Výstava má funkci poučnou nejen pro myslivce, ale i pro veřejnost,“ stručně okomentoval chovatelskou přehlídku Jan Halámek, člen ústřední hodnotitelské komise pro trofeje Ministerstva zemědělství ČR.

Za taškařici Kachničky si Jiří Jilík odnesl poslední cenu Největší z pierotů
Za taškařici Kachničky si Jiří Jilík odnesl poslední cenu Největší z pierotů

Smutnil, že ze čtyřiasedmdesáti vystavených trofejí loni ulovených jelenů na Uherskohradišťsku je na přehlídce pouze jedna hodnoty stříbrné a čtyři bronzové medaile.

„Chovatelská přehlídka trofejí nebyla jen místem ke zhlédnutí a posouzení správnosti odlovu zvěře podle odborných mysliveckých kritérií, ale i místem setkání myslivců a přátel přírody, kteří si mohli pohovořit nejenom o vystavených trofejích, ale i o stavu myslivosti v honitbách,“ dal k dobru Libor Beníček, předseda OMS ČMMJ Uherské Hradiště.

Návštěvníci vzali útokem akci Tichá vína v Redutě. Přišli jich tam davy. Ochutnat mohli vzorky vín z dvanácti vinařství.
VIDEO: Tichá vína v hradišťské Redutě. Návštěvníci vzali akci útokem

Zdůraznil, že je potřeba, aby myslivci nezapomínali na kvalitní průběrný odlov hlavně holé zvěře a v chovu ponechávali jen silné a zdravé matky, které skýtají záruku silné a kvalitní populace. „To by mělo být naším kritériem při současné nutnosti snížit stavy spárkaté zvěře, a to zejména zvěře daňčí,“ neodpustil si poznámku Libor Beníček.

„Smyslem hodnocení trofejí a jejich přehlídkou je, aby mohla hlavně myslivecká veřejnost posoudit přístup myslivců k prováděnému odlovu zvěře v jednotlivých honitbách,“ dodal předseda myslivecké komise OMS ČMMJ Uherské Hradiště.