„Předvelikonoční jarmark se v našem městě koná už několik let. Dnes nás provází krásné počasí, sluníčko svítí, ale trochu fouká vítr. Ale my jsme ve Staré Městě zvyklí i na horší počasí. Mám velkou radost, že na dnešní akci přišlo hodně lidí, nejen ze Starého Města, kteří se na jarmarku dobře baví, a to je moc fajn,“ řekl s pousmáním první muž města Martin Zábranský.

Dodal, že na předvelikonoční jarmark na náměstí Velké Moravy pozvala občany staroměstská Rada města, spolu s tamní kulturní komisí. Stánkům na staroměstském náměstí s velikonočními symboly, dobrotami, dekoracemi a suvenýry vládlo pódium, na němž se od jedenácté hodiny odehrával pestrý devadesátiminutový kulturní program.

Jarmark, to nebyly jen stánky s jídlem, pitím a jinými dobrotami, či stánky s jarními a velikonočními dekoracemi. Návštěvníci se mohli na jarmarku těšit z kulturního programu, který moderoval místostarosta Starého Města Kamil Psotka.

Jančář a praděda Florián
Na začátku pátrání po osudech zemřelého pradědečka byla polámaná pohlednice

O úžasnou devadesátiminutovou atmosféru se na pódiu pod kostelem sv. Ducha postarala cimbálová muzika Dolinečka se staroměstskými Repetilkami, Dolinečka III s CM Dolinečka, děti z mateřinky Komenského, cimbálová muzika základní umělecké školy, Dolinečka 1 + cimbálovka zušky a mužský sbor Staroměstští mládenci.

„Na pódiu se prezentoval také JMF Derfla, k němuž dali impuls místní vinaři. První zkouška se uskutečnila v počtu 12 vinařů v roce o posledních dnech roku 2009. Při velikonočním koštu slivovice v roce 2010 se sbor osmělil k jednomu z prvních veřejných vystoupení. Pak se sbor týden co týden schází ke zkouškám,“ okomentoval historii sboru Kamil Psotka.

Stručně doplnil, že výrazným milníkem pro sbor nastal na podzim roku 2010, kdy se do něj přidal současný umělecký vedoucí Jaroslav Zatloukal. Teprve díky němu a jeho folklorním zkušenostem, například coby primáše CM Kunovjan, vzal vývoj sboru pevný směr, který se snaží rozvíjet stále dál.

„Informace, které jsem o sboru obdržel, jsou dost zajímavé, proto jsem se chtěl s vámi o ně podělit, stejně jako v minulých letech o jiných účinkujících sborech. Slova mužský sbor Derfla v názvu, jsou docela pochopitelná, ale co je to JMF,“ položil otázku moderátor pořadu a dodal že význam zkratky je hned několikerý. Například Jinoši Místního Folkloru. S ohledem na zvyšující se věk členů sboru už spíše neplatné.

Pojedenácté uspořádali v sobotu 16. března v Nivnici košt slivovice.
Raritou koštu slivovice v Nivnici byla pálenka z dýní

„Ale mezi vinaři je tato zkratka známá jako Jablečno-Mléčná-Fermentace, tedy druhotné kvašení vína – přeměna. To proto, že část bývalých aktivních folkloristů se působením ve sboru k folkloru opět aktivně vrátila,“ konstatoval moderátor akce Kamil Psotka a poznamenal, že sbor má dnes hodně široký rozptyl členů a zpěv je spojuje napříč generacemi.

V areálu náměstí byl malý zoo koutek, polyfunkční sál pod kostelem Svatého ducha opanovalo Středisko volného času Klubko, které připravilo tvořivé aktivity pro děti.

Velké pozornosti návštěvníků se v polyfunkčním sále těšily krasličářky Zdeňka Rajsiglová s Marií Vlčkovou, které před zraky diváků tvořily kraslice – lehounké symboly Velikonoc.

V Event centru – Jezuitském sklepě, si přišly na své děti i dospělí při sledování loutkové pohádky Kouzelné bačkůrky v podání TJ Sokol Uherské Hradiště.