„V tradiční návštěvní době, která je od 9.00–12.00 a 12.30–17.00 pozveme návštěvníky a příznivce na Den otevřených dveří v hlavní budově ve Smetanových sadech, v Galerii Slováckého muzea v Otakarově ulici a v Památníku Velké Moravy ve Starém Městě. Současně od 9 do 15 hodin nabídneme lidem možnost zapojit se aktivně do tvořivého programu Vosk, barva, provázek – a je z toho obrázek,“ uvedla Kateřina Kamrlová z uherskohradiš­ťského Slováckého muzea.

Vosk, barva, provázek – a je z toho obrázek, to je program určený pro všechny zájemce bez rozdílu věku – pro děti, rodiny s dětmi, seniory i handicapované. „Zveme všechny tvořivé návštěvníky na rukodělný program blíže představující starobylou techniku batikování, která je založená na vytváření vzorů na látce pomocí vázání uzlů, zašívání drobných předmětů do látky či nanášení vosku nebo takzvané rezervy,“ popsala Kamrlová.

Po obarvení textilie zůstanou tato místa v původní, nejčastěji bílé barvě a tvoří požadovaný vzor. V lidovém prostředí se uplatňovala batika především na látkách předních sukní – fěrtůšků a zástěr nebo na šátcích. Pracovali s ní výrobci modrotisku a barvíři. Své místo si batikování nachází i v současné módě a každý výrobek je originálem.

Pod vedením zkušených lektorek Petry Bitnerové a Pauliny Gieciové si návštěvníci mohou v hlavní budově Slováckého muzea vyzkoušet vytváření vzorů pomocí vyvazování a barvení nejrůznějších textilií za studena. Materiál a pomůcky budou pro zájemce k dispozici.