Pavle, zamávala karanténa s vaším rozhodováním?
Vzhledem k tomu, že restriktivní protikoronavirová opatření přišla v půli března a porota na svém zasedání rozhodovala o rozdělení cen už na konci února, nemohla a neměla karanténa na vynesení verdiktu porotců žádný vliv.

Připomeňte, podle jakých kritérií ceny udělujete?
Každý z porotců uvede své nominanty v jednotlivých kategoriích a součty následně stanoví, který herec, herečka a která inscenace cenu Největší z pierotů nakonec obdrží.

Kdo letos zasedl v komisi?
Kromě mě to byl spisovatel a publicista Jiří Jilík, dramaturg a scenárista Jan Gogola, kulturní pracovník Miroslav Potyka a uznávaný divadelní kritik J. P. Kříž. Náš tým porotců letos posílil také spisovatel a divadelník Josef Holcman.

Komedie, muzikál, drama o svobodě. Kdo může získat cenu kritiky

Dva úplně nazí muži, Kosmické jaro, Kocourkov-Brod, Les, Chicago, Přelet nad kukaččím hnízdem, Tom na farmě. To jsou inscenace, které měly ve Slováckém divadle premiéru v roce 2019 a mohou se ucházet o cenu Největší z pierotů.

Komedie Dva úplně nazí muži režiséra Lukáše Kopeckého se stala nejhranějším titulem loňského roku.

Kosmické jaro charakterizuje režisér Michal Zetel jako groteskně nostalgickou hru vesmírného rozměru.

Režisér, výtvarník a herec Šimon Caban si vybral právě Slovácké divadlo a jeho herecký soubor, aby s nimi uvedl světovou premiéru své autorské inscenace Koucourkov-Brod, společenské hry o život.

Les je hořká ruská komedie režiséra Romana Groszmanna o přetvářce a falši.

Muzikál Chicago je prozatím nejdražším a nejnáročnějším projektem v historii divadla. Během představení hraje živá muzika a každou reprízu připravuje téměř padesát lidí.

Přelet nad kukaččím hnízdem začal studovat Igor Stránský přesně padesát let od chvíle, kdy nastoupil do Slováckého divadla, tenkrát ještě jako herec.

Malou scénu zastupuje queer drama režisérky Terezy Říhové Tom na farmě, pozoruhodná inscenace o tom, že každý z nás potřebuje někam patřit.

Která z inscenací, které jste Pieroty kdy ocenili, nejvíc rezonovala ve vás osobně?
Pro mě je jí Harold a Maude v podání Květy Fialové a Jožky Kubáníka.

Kdo letos vytvořil ceny Největší z pierotů ?
Hradišťský výtvarník Zdeněk Kup. Ten originálním a sobě vlastním způsobem zpodobnil Pierota, Kolombínu a Harlekýna na trojici obrazů.

Kdo si hýčká nejvíc Pierotů? Pitínský, Hlaváčová a Šulaj

Oceněním největší z pierotů se mohou pyšnit mnozí herci, herečky i režiséři účinkující ve Slováckém divadle. I mezi jejich držiteli se však najdou rekordmani.

Nejúspěšnějším režisérem je legendární Jan Antonín Pitínský, který ocenění poprvé získal v roce 2000 za inscenaci Gazdina Roba. Následovaly další: Bratři Karamazovi, Liška Bystrouška, Divá Bára, Cikáni. Pošesté a prozatím naposledy ocenění získal za Kalibův zločin z roku 2013.

Jitka Hlaváčová, dříve Josková, má doma celkem pět ocenění Největší z Pierotů. Poprvé se radovala v roce 2002, kdy Pierota získala za roli Constance v Amadeovi. Dále Slečna Julie, Liška Bystrouška, Divá Bára a nakonec Maggie v Kočce na rozpálené plechové střeše. To byly role, které jí vynesly toto prestižní ocenění.

„Vážím si všech stejně, přesto má každý zvlášť pro mě jedinečnou hodnotu!“ říká oblíbená a úspěšná herečka.

I Tomáš Šulaj okouzlil odbornou porotu pětkrát, a tak ho v rozmezí let 2001 až 2017 ocenila za následující role: Miceky v muzikálu Pokrevní bratři, Jago v Othellovi, Richard III., Brick v Kočce na rozpálené plechové střeše a Platonov ve stejnojmenném ruském dramatu.