Se Slováckým divadlem už nějakou dobu spolupracujete, čeho se tato spolupráce týká?

Pro Slovácké divadlo jsem režíroval dvě hry, Oleannu a Kočku na rozpálené plechové střeše. Spolupracujeme spolu od roku 2012, první hrou byla právě Oleanna. O dva roky později jsem režíroval i drama Kočka na rozpálené plechové střeše.

Proč jste se rozhodl zapojit do výběru na nového ředitele Slováckého divadla?

Vyzval mě k tomu současný ředitel Slováckého divadla, Igor Stránský, který oznámil svůj odchod na podzim loňského roku. Igora Stránského si velmi vážím a na jeho popud jsem o tom začal uvažovat a nakonec se do výběru skutečně přihlásil. Část sboru divadla si také přála, abych tuto zastával, ale největší podíl na mém rozhodnutí měl právě Igor Stránský.

Jaké máte pocity z toho, že jste se skutečně stal ředitelem Slováckého divadla?

Vnímám to jako něco, co se prostě stalo. Zatím to na mě nijak emociálně nedolehlo. Ono je to ještě poměrně dost dlouhá doba, než skutečně nastoupím na svůj nový post ředitele divadla. To bude až 1. září 2015.

Tím se dostáváme k další otázce, ředitelem vás komise zvolila v polovině letošního září, proč do funkce nastoupíte až téměř za rok?

Mám jisté závazky, které potřebuji dokončit, proto nemůžu do funkce ředitele nastoupit ihned. Jelikož učím na vysoké škole, přijde mi nefér přerušit výuku svých studentů během školního roku. Navíc domluvit celou divadelní sezonu a všechny režiséry trvá dlouho, proto se všechno musí dělat s předstihem. Stejně tak je tomu i s mým nástupem. A posledním důvodem je to, že současný ředitel Igor Stránský má rozpracovanou jubilejní sedmdesátou sezonu Slováckého divadla, kterou jsem mu nechtěl přebírat.

Jaké máte plány na vedení Slováckého divadla?

Nechystám žádné velké změny, spíše jen trochu jiné organizační nastavení divadla. Co se týče umělecké stránky, tak tam rozhodně žádné velké zásahy nemám v úmyslu dělat. Spíše naopak, jsem rád, že je na co navazovat. 

Michal Zetel se narodil v roce 1981, vystudoval Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, kde roku 2004 absolvoval v oboru činoherní režie. V roce 2004 spoluzaložil v Olomouci divadlo Tramtárie a o rok později založil v Brně alternativní divadelní scénu Buranteatr, kde působil jako herec, režisér a v letech 2005 až do loňska i jako umělecký šéf. Pro Slovácké muzeum v roce 2012 režíroval hru Oleanna a o dva roky později Kočku na rozpálené plechové střeše.

ANDREA GABRIELOVÁ