„Za několik posledních dnů zaznamenali občané Slavkova zmizení několika slepic a králíků přímo ze svých dvorů,“ konstatoval nelichotivou aktuální situaci místostarosta Slavkova Libor Švardala. V minulosti však podle jeho slov radní ve Slavkově nic podobného neřešili.

„S něčím takovým se v našem katastru setkáváme poprvé,“ uvedl Švardala. To je také jedním z důvodů, proč obec apeluje na občany, aby si více zabezpečili svůj majetek a krádežím tím předcházeli.

„Prostřednictvím obecních webových stránek a místního rozhlasu jsme lidi upozornili na skutečnost, že by si zejména chovatelé zvířat měli více zabezpečit vstup na svoje dvory,“ sdělil Švardala. Oficiálně však doposud žádný z obyvatel Slavkova podobnou krádež policistům nenahlásil. „Slyšel jsem o tom, že se v obci ztratilo několik králíků a slepic, ale mně se to naštěstí nepřihodilo,“ zmínil obyvatel Slavkova Jaroslav Juřenčák, který také domácí zvířata chová.

Objasnění podobných případů není podle strážců zákona vůbec jednoduché a záleží na tom, jestli okradení takovouto nepříjemnou událost ohlásí. „Ve většině případů poškozený oznámení na neznámého pachatele nepodá,“ uvedla uherskohradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková.

Hlavní důvodem je podle ní fakt, že obvykle nevznikne okradenému škoda vyšší než pět tisíc korun. Do této výše je loupež vyhodnocena jako přestupek. Odhalit pachatele je podle Zámečníkové složité. Také ve psím útulku v Uherském Hradišti se setkali s tím, že majitel hledal svého čtyřnohého přítele, který mu byl nejspíš ukraden.

„Stává se nám, že lidé u nás hledají psa, o kterého je připravil nějaký lapka, většinou ale marně“ potvrdil pracovník uherskohradišťského útulku Antonín Bureš.

Irena Trojková