K dobré pohodě vyhrávala místní skupina Lončáci. O zábavu nebyly ochuzeny ani děti.

Zatímco v minulých letech se na sklonku října konala společenská akce s názvem Zavírání skanzenu, v sobotu byla jeho brána pod strážními věžemi jenom přivřena. „Pokud bude v listopadu příznivé počasí, brána opevněného hradiště v něm zůstane pro veřejnost ještě otevřena. Skanzen, v němž budeme provádět nezbytné úpravy, bude pro objednané návštěvy otevřen i prosinci," potvrdil jeho správce Lubomír Sláma.

Letos má ještě v plánu dokončit opravu rákosové střechy na kleti, vybudovat novou střechu na klenotnické dílně, jaká ve skanzenu zatím dosud není. Dovolí-li to počasí, bude se pokračovat ve spárování Metodějovy školy písemnictví.

„Po dobu devíti roků od otevření skanzenu jsme v něm tak úspěšnou návštěvnickou sezonu nezaznamenali. Usnout na vavřínech, ale nemůžeme. Doufám, že ta příští, desátá sezona, bude ještě o něco lepší," plánuje Lubomír Sláma. Neuvažuje o tom, že by v příštím roce došlo k výraznějším úpravám vstupného. „Možná jen k velice drobným. Ale do zahájení příští sezony je ještě hodně daleko," odmítl další diskuzi na toto téma správce skanzenu.

„Branou skanzenu prošlo za necelých deset měsíců letošního roku téměř šedesát tisíc návštěvníků z Česka i ze zahraničí. Dosud nejvyšší návštěvnost, a to čtyřicet tisíc lidí, jsme v archeoskanzenu zaznamenali v roce 2009 a loni," prozradila průvodkyně skanzenem Renata Hrabalová.

Mýlil by se ten, kdo by se domníval, že kvůli předčasným volbám bude návštěvnost na akci Přivírání skanzenu nízká. „Volit jsme byli včera, dnes jsme se přišli bavit. A letos nám k tomu přálo počasí, zatímco loni při Zavírání skanzenu pršelo. Nepřišli jsme ale jenom na zabijačku, byť byla výborná, ale prohlédli jsme si stavby ve skanzenu i areál Živá voda," svěřili se manželé Jiřina a David Koníčkovi z Veselí nad Moravou. Akcí byla nadšená starostka slovenské družební obce Zuzana Máčeková. „Modrou a lidi z ní mám moc ráda. Proto za nimi často jezdím. Před měsícem jsem tu byla na vinobraní, dnes jsem s sebou přivezla muže, kteří tu uvařili uhrovecký guláš," svěřila se Zuzana Máčeková.

„Těšili jsme se, že tu uvidíme to veselé loučení s pašíky, ale zabijačka se nekonala Na zabijačkových specialitách jsme si ale pochutnali," nechal se slyšet Jaromír Krátký z Uherského Brodu. „Pašíky jsme si na veřejné akci nedovolili zabíjet. V obchodě jsme nakoupili 300 kilogramů vepřového masa, z něhož jsme udělali nejrůznější dobroty. Moc z nich nezbylo," dodal s úsměvem správce skanzenu.