„Chtěl bych zkusit přece jen na sobě trošku máknout a zrovna nový rok je takovým ideálním startem," nastínil Marek Kovář důvody, které jej dovedly do prostor podobného zařízení v Uherském Hradišti. A není sám, kdo v posledních týdnech učinil podobné rozhodnutí.

„Návštěvnost nám po novém roce stoupla až neuvěřitelně, sami jsme překvapeni. Při střízlivých odhadech je to určitě o 100 procent. Lidé si kupují permanentky, nechávají si dělat jídelníčky a plánují tréninky," popsal novoroční euforii jednatel společnosti FIT-K.O. ve Starém Městě Radim Ratajský.

Je podle něj znát, že se lidé snaží stále více kompenzovat své „stravovací hříchy", neboť prostory této provozovny navštívilo dokonce i během tří hodin na Štědrý den 27 lidí. Nový rok k posilovacím strojům ve Starém Městě přilákal dle jeho slov například také dospívající dívku se svou maminkou i babičkou či odvážného jednaosmdesátiletého vitálního důchodce.

A podobné zkušenosti mají také na druhém konci okresu Uherské Hradiště. „Začalo k nám na začátku ledna chodit o polovinu víc lidí, až jsme sami překvapeni. Vloni tomu tak nebylo. Dokonce už jsme teď na hranici našich kapacitních možností," informoval z Bojkovic Josef Uhlík, správce tamější posilovny při sportovní škole.

Nové zájemce zaznamenali také v nedalekém Uherském Brodě. „Stoupla nám návštěvnost asi o čtvrtinu, jsou to hlavně mladí kluci. Ale bývá to tak každým rokem, zhruba po třech měsících zájem opadává a ze skupinky nakonec zůstává třeba jen jeden," sdělila za posilovnu brodského TJ SpartakVanda Marko.

Posilovací stroje nezahálí ani v Uherském Hradišti. „Ženy u nás vyhledávají především stroje, kdežto chlapi si většinou vystačí s klasickou činkou," prozradil rozdělení zájmů v posilovně ve sportovní hale v Uherském Hradišti Milan Večerka. I toto zařízení zažilo v poslední době nepatrný nárůst klientů.

Podle oslovených provozovatelů však není výjimkou, že novoroční zájem o pohybové aktivity v následujících týdnech a měsících postupně klesá. Před podobnou snahou jednorázově si „naložit do těla" však varují odborníci. „Pokud někdo roky nic nedělal a najednou chce intenzivně cvičit, riskuje vážné poškození svého zdraví. Určitě bych v takovém případě doporučila předtím absolvovat preventivní lékařskou prohlídku. Navíc takový krátkodobý fyzický zápřah nemá žádoucí efekt, pokud se zároveň nezmění i dlouhodobá skladba stravy," upozornila Pavlína Zdeňková Kroužková z Dietologického centra v Praze.

Pokud už někdo chce udělat něco pro své zdraví, doporučila by pro začátek jiný postup. „Než si jednou za rok takzvaně naložit do těla, je určitě lepší celoroční i slabší zátěž. Takovou ideální pohybovou aktivitou může být třeba i chůze třikrát týdně alespoň hodinu a půl. Pro ty, kteří doposud s pohybem zaháleli, je to daleko bezpečnější, mnoho to nestojí a lze to praktikovat prakticky kdekoliv, ať už jste ve městě, či na venkově," zní rada z úst dietologické odbornice.