Akci odstartovala úderem 15. hodiny folková skupina Nezapomeň z Uherského Ostrohu.

"Ačkoliv zpěvačka Pavlína Jíšová měla ke zpívání vyhrazené dvě hodiny, s námi si zazpívala hned tři písničky, které si sama složila, ale před vystoupením si je s námi nazkoušela,“ nechal se slyšet muzikant skupiny Nezapomeň Luděk Galuška, moravský archeolog, byzantolog, publicista a vedoucí Centra slovanské archeologie v Uherském Hradišti.

Pavlína Jíšová si také zazpívala dvě písničky s brněnskou hudební skupinou Svižníci. Pak už přišla na řadu ukázka prvního ročníku zarážání hory podle dávné vinařské tradice. Pověření muži včetně zpěvačky Pavlíny Jíšové usadili do předem připravené jámy opentlenou „horu“, na níž nebyla zavěšená kytice z devatera polního a lučního kvítí, ale víno ve sklenicích. Každý z pomocných stavitelů hory pronesl před zarážením kůlu k májce a k danému měsíci vtipnou pranostiku, která vyloudila na tvářích návštěvníků úsměv.

„Správce vinice, můj syn Ondra, předal mně, coby hotaři, právo a povinnosti. Jako hotař jsem složil přísahu, že budu ten nejlepší, nejzkušenější a nejsvědomitější při uhlídání letošní úrody hroznů, která je letos nejlepší za poslední léta,“ nechal se slyšet hotař, alias Petr Gottwald.

Ten slíbil, že nenechá úrodu hroznů sežrat špačkům, ukrást nenechavým lidem a nenechá ji ani napospas různým živlům.

„Než jsem seznámil návštěvníky akce s novým starohorských desaterem, vyzbrojil mě syn Ondřej lukem a šípem, ale také raketovým systémem americké výroby Himars, který je dodáván na Ukrajinu a my jsme jej nachystali proti nenažraným špačkům,“ řekl s pousmáním hotař Petr Gottwald.

Zdůraznil, že když je hora zaražená, může do vinice vstoupit jenom hotař, který v něm plaší špačky a hlídá vinohrad před nezvanými zlodějíčky.

„Do vinice mohou vstoupit pouze nemocní lidé a těhotné ženy. Rozhodně ne politici ani kandidáti na zastupitele obce nebo na prezidenta,“ varoval s úsměvem hotař Petr.

Po úsměvné scénce zpívala a hrála dvě hodiny na kytaru Pavlína Jíšová, která se od svých osmnácti let věnuje hudbě. Netajila se tím, že v září jí bude šedesát let. Zpěvačka folkové hudby a příbuzných žánrů je jihočeskou osobností. Její hlas je možné slyšet na více než sedmdesáti albech české produkce.

Pomyslnou dvouhodinovou tečku za akcí udělala country skupina Lončáci z Modré.