„Šel jsem vybírat med a veškeré včelstvo jednoho úlu bylo kompletně mrtvé. Část včel byla navíc uhynulá i ve druhém úlu," popsal smutně Antonín Mahdal ze Suché Lozi.

Mělo to prý velice rychlý průběh a stalo se to doslova ze dne na den. „Včely chováme už od nějakých 50 let a ještě se nám něco takového nestalo," kroutí hlavou chovatel.

Má obavu, jestli úly nenapadl mor včelího plodu, který právě sužuje některé oblasti Uherskobrodska. „Podle příznaků se však mohlo v tomto případě jednat spíše o otravu," říká Martin Kamler z Výzkumného ústavu včelařského Dol u Prahy, který Antonín Mahdal oslovil.

A sám včelař se k této variantě také přiklání. „Domnívám se, že úhyn na včelí mor je dlouhodobá záležitost. Tohle přišlo znenadání. Podle mě za tím stojí spíš nějaký jed nebo postřik," zauvažoval Antonín Mahdal. „Hledal jsem veškeré příznaky včelího moru a nepodařilo se mi je nalézt," pokrčil rameny i jeho syn Marek Mahdal, který se o včely také stará.

Úhyn veškerého včelstva v úlu zaznamenal koncem května Antonín Mahdal ze Suché Lozi.

Najít v případě otravy viníka však není nijak jednoduché. „I když pro používání pesticidů a dalších látek v zemědělství dnes platí přísné předpisy, přesto zaznamenáváme stále velké množství úhynů včel právě v souvislosti s podezřením na otravu po aplikaci těchto látek," konstatoval mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. A zároveň přidává doporučení všem včelařům, které by postihly podobné problémy. Nálezy je podle něj zapotřebí řešit co nejrychleji, a to prostřednictvím krajské veterinární správy, která se již postará o zajištění správného postupu.

„Důležitý je hlavně čas. Musí se co nejdříve a správným způsobem odebrat a zachovat vzorky, což usnadní pozdější zjištění příčiny úhynu včelstva a také řešení případné náhrady škody. Otálení hraje ve prospěch viníků otravy," varuje Josef Duben.