Ochránil je kožíšek

„Podle včelařského sloganu ,včelám neškodí mráz, ale škodí jim roztoč´. Já k tomu dodávám, že někdy člověk,“ informoval František Nešpor, jednatel včelařů v Ostrožské Nové Vsi, jenž je také jednatelem Okresního výboru Českého svazu včelařů (ČSV). Proti mrazu se podle něj včela brání vytvořením takzvaného kožíšku na povrchu zimního chomáče. „Čím je větší mráz, tím je vrstva včel v kožíšku větší. I přes mrazivé údobí nebyl průběh letošní zimy pro včely zvlášť mimořádný,“ řekl Nešpor a upřesnil, že z osmnácti jeho vloni zazimovaných včelstev zimu přežila všechna. V normě je přes zimu podle včelařských odborníků desetiprocentní úhyn. „U mých včelstev, která jsme s vnučkou zazimovali, byl úhyn po uplynulé zimě devítiprocentní. Pro dobré přezimování včel je nutný jejich dobrý zdravotní stav, početně silné včelstvo, dostatek zásob a nerušené zimování,“ vysvětlil čtyřiasedmdesátiletý salašský včelař Stanislav Daněk. Také včelstva mistřického včelaře Františka Abrháma přežila zimu s minimálními ztrátami. „Teď by včelky potřebovaly sluníčko a teploty nad 12 stupňů Celsia, protože začínají kvést ovocné stromy,“ poznamenal předseda bílovických včelařů František Abrhám. To, že včelám holomrazy tolik nevadily, potvrdil i ředitel Krajské veterinární správy Zlín František Mahdalík. „Nezaznamenali jsme žádné hlášení, že by vlivem holomrazů došlo na Slovácku, ani v jiných oblastech kraje k úhynu včel. Nebyl nám ohlášen ani mimořádný výskyt varroázy nebo moru včelího plodu,“ informoval Mahdalík.

Podle jednatele okresního výboru ČSV Františka Nešpora je mor včelího plodu v katastru okresu pouze v Osvětimanech. „Je paradoxem, že všichni osvětimanští včelaři jsou organizováni v Kyjově na Hodonínsku, takže v okrese vlastně mor nemáme. Likvidaci ohniska moru zajišťují veterináři z Hodonína,“ doplnil Nešpor.

Včelaři na Slovácku nyní čekají, jaké bude jaro. Bude-li příznivé a slunečné počasí, mohli by se těšit na dostatek medu. „V dubnu včelstvo potřebuje, aby mu nedošly zásoby, aby příliš nezesláblo. V květnu už příroda nabízí dostatek pylové i nektarové snůšky a včelstva sílí,“ zdůraznil salašský včelař Stanislav Daněk.

Voda chybí i včelám

Složkou, která podle Nešpora včelstvu na jaře chybí, je voda. „Potřebuje ji k ředění cukerných zásob a pylu při tvorbě krmné kaše pro larvy. Pro vodu proto včela vyletí i v nepříznivých podmínkách, často se ale do úlu nevrátí. To pak oslabuje včelstva v době, kdy je potřebná každá včela,“ řekl Nešpor. Proto včelaři dodávají včelám vodu pomocí krmítek.