Původcem včelího moru je Paenibacillus larvae, který vytváří odolné spory a těmi se dále šíří. Nákaza převážně postihuje zavíčkovaný včelí plod. Ten po napadení prochází určitými změnami, jež vrcholí až rozložením larvy. „Mohou ho šířit nemocné včely, roje, takzvané indikované plásty a jiné včelařské potřeby obecně. Nákazu mohou rozšiřovat i roztoči,“ vysvětlil ředitel Krajské veterinární správy pro Zlínský kraj František Mahdalík.t

Doplnil, že v případě zjištění tohoto onemocnění přichází na řadu poměrně radikální řešení. „Především je vyhlášen zákaz přemisťování včelstev. Spalitelné včelařské potřeby se pálí. Nespalitelné se musí mechanicky očistit a případně alespoň ožehnout plamenem,“ přibližuje Mahdalík. Dodává, že i po provedení takových opatření následuje tříměsíční pozorovací doba.

V kompetenci Veterinární správy je také monitoring výskytu tohoto onemocnění. „K dnešnímu dni bylo šetřením zjištěno pět pozitivních vzorků.Ve všech případech se jednalo o okres Kroměříž, oblast Bystřice pod Hostýnem. V okresech Zlín, Uherské Hradiště i Vsetín doposud žádný pozitivní vzorek zaznamenán nebyl a nebylo zde ani stanoveno mimořádné veterinární opatření,“ ujistil Mahdalík.

Včelaři na Slovácku situaci také nevnímají nijak dramaticky. „Loni jsme zaznamenali nejbližší ohnisko v Popovicích. Jednalo se o dva úly, tedy nic velkého. Tato nemoc je komplikovaná v tom, že se proti ní nedá ani očkovat ani se nedá léčit,“ upozornil Jiří Sladký ze Základní organizace Českého svazu včelařů v Uherském Brodě.

To potvrzuje i Mahdalík. „Léčba prakticky neexistuje. V zahraničí používaná antibiotika nemoc spíš jen zastírají a navíc zůstávají jako rezidua v medu. Tím tak člověk do sebe dostává podprahové dávky těchto antibiotik. U nás je použití takových přípravků zakázáno. Není to správná cesta,“ uvedl Mahdalík a zdůraznil, že tento problém se týká především medů z oblastí s nedostatečným monitoringem zdravotní nezávadnosti potravin.
Kvůli teplému počasí včely nestíhaly

Podle některých sadařů by případný nedostatek včel mohl opylování určitě ohrozit. „Stačí, že bylo letos místo jara léto. Stromy jsou méně opylované, včely to totiž všechno naráz nestihly. Větším problémem než mor je tedy spíš počasí. Další úbytek včel by byl špatný,“ připustil Radim Pešek, sadař z Bojkovic. Jeho kolega, který je zároveň také včelařem, nevnímá situaci tak černě. „Já co vidím u sebe na sadech, tak to vypadá s opylováním velmi dobře. Mám tam vlastní včely. I když, jakmile pro ně kvete něco lákavějšího než ovocné stromy, letí tam,“ nechal se slyšet Miroslav Táborský.

Ten také prozradil malý tip na obávaný včelí mor. „Podle mě je proti němu dobrou prevencí obnova stavebních rámků a mezistěn v úlu, ve kterých se mohou držet kromě moru i jiné nemoci. Stoprocentní ochrana to samozřejmě není. Víc ale včelař udělat nemůže,“ míní Táborský. Podle jeho doporučení je vhodné vyměnit jedno celé plodiště za rok.