I přes velký počet vzorků od přespolních pěstitelů ovoce zůstala i tentokrát cena doma.
„Letos máme osmaosmdesát vzorků slivovic a pětadvacet vzorků ovocných pálenek. Je to zhruba stejný počet jako v předchozích letech,“ řekl hlavní organizátor koštu Ivan Křemeček.
Letošní ročník byl ale podle něj trochu výjimečný. „Dosud na koštu vždycky převažovaly degustované vzorky slivovice z domácích Včelar nebo Bílovic. Tentokrát je to půl na půl. Polovina je od místních pěstitelů a ta druhá od lidí z okolních obcí. Chtějí nám baňku sebrat přes pole. Nikdy v historii koštu totiž cena ještě naši obec neopustila,“ dodal Křemeček.
Zatímco hodnotící porota složená z mužů měla o svém vítězi jasno už o den dříve, komise složená z šesti žen vybírala svoje favority přímo na místě.
„Je to náročné vybírat mezi tolika vzorky, ale dáváme si záležet,“ uvedla Marta Machová, prezidentka Babské komise, která po všech devět ročníků na koštu nechybí.
Degustaci si nenechaly ujít ani desítky návštěvníků, kteří poctivě ochutnávali nebo okupovali parket, kde jim k tanci vyhrávala cimbálová muzika Včelaran.
„Košt nikdy nevynechám. Můj manžel je do soutěže zapálený, a tak jsem mu tady oporou,“ pronesla manželka organizátora akce Pavla Křemečková.
Na koštu se udělovala ocenění nejlepších ovocných pálenek, jimž letos dominovaly hruškovice. Byl vyhlášen také neslavný titul smrťák roku. Absolutním vítězem se ale stal Otto Kročil ze Včelar, a proto ani letos baňka obec neopustí.
Cena pro vítěze, vyvinutá podobizna včely, na jejímž podstavci se nachází vzorky všech vítězných destilátů, je dílem právě organizátora koštu.
„Navrhl jsem ji a bratr vyřezal. Modelem nám stála jedna včelarská děvčica,“ usmál se Křemeček, jenž jméno dívky neprozradil.