Někde bude produkce medu na stejné úrovni jako v loňském roce, jinde i slabší. Med by ale podle včelařů neměl proti loňsku dramaticky zdražit.

„V oblasti Nivnice a Dolního Němčí v důsledku rychlého přechodu ze zimy do horkého jara stromy v krátké době odkvetly a nektar uschl. Prostě jsme nestihli včelařskou sezonu správně nastartovat a včelky zase nestíhaly přinést nektar do úlů,“ řekl posmutněle Karel Hladiš, předseda okresního výboru Českého svazu včelařů Uherské Hradiště.

Posteskl si, že zdroj snůšky ve zmíněné oblasti je o něco slabší než loni.

Na med mu bude stačit méně sklenic než loni. Přesto se ale domnívá, že milovníci kvalitního medu od včelařů ze Slovácka nebudou muset sáhnout hlouběji do peněženek.

„Na polích v naší oblasti převládají obiloviny, kukuřice a vojtěška nazeleno.

Takže zdroje květové snůšky veškeré žádné. Také medovicový či lesní med je v našich končinách vzácností.

Úly máme dost daleko od lesů v Bílých Karpatech i Chřibech,“ konstatoval šéf slováckých včelařů, který se o malá pruhovaná stvoření včelky stará v Nivnici.

Lesy v Chřibech a Bílých Karpatech včelařům zatím moc nepomáhají, protože je velké teplo a sucho.

Pokud se medovice v lese na stromech neobjeví a nebude vlhké počasí, včely nebudou mít co do úlu nosit.

„Předpokládám, že do poloviny července budu med stáčet, pokud bude les medovat. Loni bylo v tomto období dostatek medovicového medu, květového bylo ale méně. Se snůškou květového medu jsem vcelku spokojený, byť květy na jaře rychle odkvetly,“ nechal se slyšet Jiří Janováč (70), který se na Salaši stará o 15 včelstev.

„Med letos stáčíme už podruhé. Vypadá to tak, že od jednoho včelstva dostaneme v průměru asi 20 kilo medu, tedy stejně jako loni i předloni,“ svěřil se buchlovický včelař Miroslav Smatana, který chová 36 včelstev.