„Několik opuštěných stanovišť bez možnosti zjistit jejich vlastníka, která se nacházela ve volné přírodě, jsme už zlikvidovali. Vrásky na čele nám ale nyní způsobují úly, které sice mají svého majitele, ale ti o ně nepečují dostatečně,“ sdělil předseda základní organizace svazu včelařů v Buchlovicích Tomáš Dostalík. Kvůli dezolátnímu stavu takových mobilních včelínů se v nich podle něj mohou uhnízdit divoké včely nebo zalétnutý roj z jiné oblasti.

„Ty pak mohou být přenašeči nemocí, a tedy i včelího moru,“ vysvětlil Dostalík, jenž poznamenal, že zanedbaná údržba úlů a pořádek kolem stanovišť jsou velkým problémem včelařů, kteří se jinak o včelstva vzorně starají. S jeho názorem souhlasí také jednatel okresního svazu včelařů František Nešpor z Ostrožské Nové Vsi. „Takové chování včelařů je opravdu hrozba,“ konstatoval Nešpor, který dodal, že s již propuklou nákazou včelího moru se nyní potýkají včelaři ve Bzenci, Slušovicích a Mikulčicích.

Problematika včelího moru byla také hlavním tématem středečního prvního mezinárodního semináře včelařů konaného v Uherském Hradišti, na nějž se sjela padesátka odborníků z ústředního českého i slovenského včelařského výboru, předsedové veterinárních správ z obou stran hranice, veterináři, zdravotní referenti a další. „Zástupci jednotlivých organizací si tam předávali přínosné zkušenosti boje s včelím morem. Předpokládáme, že taková setkání budou pokračovat,“ sdělil ředitel Krajské veterinární správy ve Zlíně František Mahdalík.