On sám ho konzumuje denně a nachlazení se vůbec nebojí. „Je pravda, že nemocný příliš nebývám. Naposledy to bylo před třemi lety, kdy dorazila chřipková epidemie. Ale i tehdy jsem se léčil jen čajem s medem,“ říká včelař.

Je přesvědčen, že továrně vyráběné léky organismus často nadmíru zatěžují: některé sice rychle pomůžou, na druhé straně však oslabují imunitu. „Já jsem se po uzdravení cítil naopak jako znovu narozený. Věřím, že je to tím, že med zároveň léčí i posiluje,“ míní chovatel, který už několik let odmítá i antibiotika.

Zdůrazňuje, že lékařům do řemesla v žádném případě mluvit nechce: každý na sobě musí sám poznat, kdy se nemoc dá zvládnout přírodními prostředky.

Nicméně je přesvědčen, že lidé si zvykli chemické léky konzumovat ve velkém a často naprosto zbytečně.

Aby však příznivé účinky medu zůstaly zachovány, je třeba dodržet jednu zásadu. „Lidé mají někdy ve zvyku dávat med do příliš horkého čaje. To je špatně, protože tím se prospěšné enzymy a vitaminy zničí,“ připomíná Biel.

„Proto je důležité počkat, až teplota čaje spadne alespoň na pětačtyřicet stupňů,“ upřesňuje a přidává další rady ohledně skladování této sladké a léčivé potraviny.

„Med má schopnost absorbovat různé pachy a vzdušnou vlhkost, proto je vhodné ho uchovávat v uzavřené skleněné nádobě a na suchém místě,“ radí Martin Biel, kterého ke včelaření přivedl už jeho otec.

Na závěr si ale neodpustil povzdechnutí. „Včelařů i kvalitního českého medu bohužel ubývá. Málokdo si přitom uvědomuje, jak důležité jsou včely pro život na zemi,“ zalitoval Martin Biel.