„Podle zpráv, které mám z Českého svazu včelařů (ČSV), z celkového počtu půl milionu včelstev v Česku jich zimu nepřežila asi třetina. V některých okresech to bylo až sedmdesát procent včel. V Nivnici jsme zaznamenali osmatřicetiprocentní úhyn včel,“ posteskl si Karel Hladiš, jednatel tamní včelařské organizace a předseda okresního výboru ČSV v Uherském Hradišti. V důsledku zimního úhynu včelstev byla podle něj v roce 2008 snůška medu pod průměrem předcházejícího roku. Výnos medu byl údajně odvislý nejen od celkového počtu včelstev, ale také od toho, jaká byla v konkrétním regionu květová či medovicová snůška. Potvrzuje to také Stanislav Daněk ze Salaše, který se včelaření věnuje víc než tři desetiletí.

„Zatímco v roce 2007 jsem od jednoho včelstva dostal v průměru třicet kilogramů medu, o rok později jsem ho měl o třetinu méně,“ svěřil se Daněk.

Pochválil dobrou květovou snůšku, ale tu medovicovou měl proti loňsku poloviční. „Les na včelaře není v posledních letech vůbec hodný,“ stěžuje si Jiří Maňásek, který včelaří u chaty na Smraďavce. „Tři roky po sobě mně včely vyprodukovaly velice málo medovicového, lesního, medu. Po něm je ze strany lidí největší poptávka,“ nechal se slyšet Maňásek.

Ačkoliv meziročně zaznamenali včelaři v některých regionech spíše podprůměrnou produkci medu, nemusejí mít lidé obavy, že by sladkého produktu včel bylo zejména v zimním období na trhu nedostatek. Ani jeho cenu nehodlají včelaři nijak měnit. „Na zásobách už moc medu nemám, ale jiní včelaři ho mají dostatek. Lidé by měli kupovat pravý med přímo od českých včelařů, nebo ve specializovaných prodejnách, protože je kvalitnější než dovážený k nám ze zahraničí,“ potvrdil Daněk. Med z dovozu může být podle něj dobrým sladidlem lákavé vůně a chuti, ale víc nelze očekávat. Naproti tomu med z produkce našich včelařů je považován i v zahraničí za vysoce kvalitní.

Pro tuzemský med existuje ochranná regionální známka Český med, který splňuje normu vydanou ČSV. „Lidé si mohou být jisti, že v medu od tuzemských včelařů se neobjevují antibiotika, která se v zahraničí používají k potlačení moru včelího plodu. Jím u nás napadená včelstva se neléčí, ale pálí s úly a veškerým včelařským zařízením,“ prozradili Hladiš s Daňkem.