Akci, při níž se měl stát kmotrem publikace o 416 stranách P. Jozef Červeň, administrátor polešovické farnosti, pod kterou Vážany spadají, letos už podruhé zhatila zhoršující se epidemiologická situace na Uherskohradišťsku.
„Při psaní knihy se přišlo na to, že 1. písemná zmínka o Vážanech se datuje až z roku 1228, nikoliv z roku 1220. Sídliště zde existovalo pravděpodobně již v roce 1050, možná i dříve. Název obce je prý odvozen od obyvatel, kteří údajně přišli od Váhu,“ uvedla první žena Vážan Markéta Pavlíčková.
S nápadem vydat první knihu o Vážanech přišlo obecní zastupitelstvo, velkou iniciativu projevil zastupitel Antonín Šťastný se svou manželkou. Kolektiv autorů se v knize o Vážanech pokusil podat obraz pravdivý a nezkreslený. Teprve až v pokročilejším věku pocítí Vážanští mnohorozměrnost času.
To, jak jim jakoby váhavě přisouval události z budoucna, rychle je odnímal současnosti a zanechával pak věčnému klidu minulosti. Každá generace se zapsala do paměti vážanských lidí svými činy, každá přebírala, nabývala a předávala své zkušenosti.
„Kniha vypovídá mimo jiné o geologické minulosti Vážan, o obci v letech 1. republiky, o vzniku občanské společnosti na fronty Velké války (1948-1918), o období německé okupace v letech 1939 až 1945, o vsi Vážany od roku 1946 dosud či o historii spolkového života a sportu v obci,“ přibližuje starostka obce publikaci, s odkazem na bohatou tradici kulturních a společenských akcí, které historicky utvářely veřejný život v obci. Na tradice z minulosti se Vážanští snaží navázat.
Kniha Vážany, dějiny a život obce vyšla nákladem 330 kusů. Bez dotace přišla obecní kasu na 400 tisíc korun, příspěvek od dárců, podnikatelů a občanů činil téměř 40 tisíc korun.
„Prodejní cena knihy činí 450 Kč a je k dispozici na Obecním úřadě ve Vážanech. V případě, že by byl náklad vydaných knih rozebrán, dotisk je možný,“ svěřila se vážanská starostka.
„Mám radost z toho, že v mé rodné obci Vážanech, byla vydána kniha o jejích dějinách a životě lidí v nich. Bude pro současné obyvatele i rodáky milou připomínkou na osobní prožitky a zkušenosti a na vzpomínky těch, kteří žili před námi,“ svěřila se vážanská rodačka Anna Měšťánková, provdaná za Emila Trávníčka, s nímž už léta žije v Traplicích.